25 Ocak 2020 Cumartesi

admin

Yeni sulama alanlarıyla pancar üretimi artacak

yeni-sulama-alanlariyla-pancar-uretimi-artacak

DSİ Kars 24. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan yeni sulama alanlarıyla pancar üretimi yetersizliğini tamamen çözecek.
23 Ekim 2019 Çarşamba 10:46

 DSİ 24. Bölge Müdürlüğünde Türkiye Şeker Fabrikaları yetkilileriyle Kars’ın sulamalarının durumu ve pancar üretimi konusu istişare edildi.

Türkiye Şeker Fabrikaları A. Ş. Genel Müdürlüğü Tarımsal Üretim Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Mehmet Hilmi Öğülmüş, Kars Şeker Fabrikası Müdürü Mevlüt Dülger, Ziraat Müdür Yardımcısı Şahin Şahin ve Şeker İş Sendikası Kars Şube Başkanı Yaver Kop, DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’ı ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında; DSİ 24. Bölge Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanarak işletmeye alınan 40 bin dekar sulama alanına sahip olup, Akyaka İlçesi ve Köyleri Sulama Kooperatifi tarafından işletme-bakım hizmetleri yürütülen Akyaka Sulaması ile 25 bin dekar sulama alanına sahip olan Arpaçay Sulaması bünyesinde, Kars Şeker Fabrikasının ihtiyacı olan şeker pancarı üretimi yapılan alanların sulama, işletme-bakım çalışmaları istişare edildi.

Ayrıca geçmiş yıllarda yapımına başlanan ve işin tasfiye edilmesi nedeniyle eksik kalan imalatları nedeniyle işletmeye alınamayan 47 bin 100 dekar sulama alanına sahip olup 2019 yılı yatırım programına 12 milyon lira keşif bedeli ile alınan Arpaçay Ovası Sulaması 2. Kısım Tamamlama İnşaatı işinin durumu görüşüldü.

Arpaçay Sulamasının Y8-0: 820 da, Y8: 29.330 da ve Y9: 16.950 da olmak üzere toplam sulanacak 47 bin 100 dekar sulama alanından Arpaçay’ın Güvercin, Yalınçayır, Akçalar, Atçılar, Küçükçatma, Karaurgan, Değirmenköprü, Meydancık köyü ve Susuz’un Porsuklu köyü faydalanacak.Şeker Fabrikaları yetkilileri, bu sulama alanının faaliyete geçirilmesinin özellikle pancar üretimi yetersizliğini tamamen çözeceğini ortaya koyarak, projenin hayata geçirilmesinin önemi vurgulandı.

Şeker Fabrikaları yetkilileri ile ayrıca bu sulama alanlarının iyi bir işletmecilik anlayışı ile yönetilmesinin önemi vurgulandı ve kendilerinin de bu anlamda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini beyan ettiler.

Su kaynağı hazır olan ve 2019 yılı yatırım programımızda yer alan Arpaçay Ovası Sulaması 2. Kısım Tamamlama İnşaatı kapsamında eksik kalan imalatları tamamlamak suretiyle 47 bin 100 dekar alanın sulanmasına imkan sağlanması için Milletvekillerinin de talepleri ve destekleriyle ihalesinin yapılması için Bakanlık İhale izni için DSİ Genel Müdürlüğüne teklif edileceği ifade edildi.

DSİ Bölge Müdürü Dündar, ilgi ve alakalarından ve duyarlılıklarından dolayı Şeker Fabrikaları yetkililerine teşekkür ederek, eşgüdüm halinde çalışma ve işlerin takibinin sağlanması kararlaştırıldı.Haber okunma sayısı: 349

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kars'ta Jandarma Polis Ortaklığı

Sarıkamış İlçesinde yaklaşık 20 bin kişi 105. yıl önce donarak şehit olan Mehmetçikler için ellerinde

Saygı yürüyüşü başladı

Sarıkamış Şehitlerini anmak için düzenlenen saygı yürüyüşü Kızılçubuk Zirvesi’nden başladı.

On binler Şehitler için Sarıkamış’ta bir araya geldi

Sarıkamış Şehitlerini anmak için düzenlenen saygı yürüyüşüne on binlerce katılımcı eksi 10 derece bir

Sarıkamış Şehitleri anısına meşaleli kayak ve lazer gösterisi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, JAK timlerince

Sarıkamış’ta kardan şehit askerler heykelinin açılışı yapıldı

105 yıl önce Sarıkamış Harekatı’nda şehit düşen 90 bin askerin anısına yapılan kardan şehit askerler

Doğu Ekspresi Raydan Çıktı

Ankara'da, yolcuları bıraktıktan sonra temizlik ve bakım için Marşandiz Bakım İstasyonu'na giden Turistik Doğu

KARS - HAVA DURUMU

KARS