12 Aralık 2019 Perşembe

admin

Yeni sulama alanlarıyla pancar üretimi artacak

yeni-sulama-alanlariyla-pancar-uretimi-artacak

DSİ Kars 24. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan yeni sulama alanlarıyla pancar üretimi yetersizliğini tamamen çözecek.
23 Ekim 2019 Çarşamba 10:46

 DSİ 24. Bölge Müdürlüğünde Türkiye Şeker Fabrikaları yetkilileriyle Kars’ın sulamalarının durumu ve pancar üretimi konusu istişare edildi.

Türkiye Şeker Fabrikaları A. Ş. Genel Müdürlüğü Tarımsal Üretim Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Mehmet Hilmi Öğülmüş, Kars Şeker Fabrikası Müdürü Mevlüt Dülger, Ziraat Müdür Yardımcısı Şahin Şahin ve Şeker İş Sendikası Kars Şube Başkanı Yaver Kop, DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’ı ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında; DSİ 24. Bölge Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanarak işletmeye alınan 40 bin dekar sulama alanına sahip olup, Akyaka İlçesi ve Köyleri Sulama Kooperatifi tarafından işletme-bakım hizmetleri yürütülen Akyaka Sulaması ile 25 bin dekar sulama alanına sahip olan Arpaçay Sulaması bünyesinde, Kars Şeker Fabrikasının ihtiyacı olan şeker pancarı üretimi yapılan alanların sulama, işletme-bakım çalışmaları istişare edildi.

Ayrıca geçmiş yıllarda yapımına başlanan ve işin tasfiye edilmesi nedeniyle eksik kalan imalatları nedeniyle işletmeye alınamayan 47 bin 100 dekar sulama alanına sahip olup 2019 yılı yatırım programına 12 milyon lira keşif bedeli ile alınan Arpaçay Ovası Sulaması 2. Kısım Tamamlama İnşaatı işinin durumu görüşüldü.

Arpaçay Sulamasının Y8-0: 820 da, Y8: 29.330 da ve Y9: 16.950 da olmak üzere toplam sulanacak 47 bin 100 dekar sulama alanından Arpaçay’ın Güvercin, Yalınçayır, Akçalar, Atçılar, Küçükçatma, Karaurgan, Değirmenköprü, Meydancık köyü ve Susuz’un Porsuklu köyü faydalanacak.Şeker Fabrikaları yetkilileri, bu sulama alanının faaliyete geçirilmesinin özellikle pancar üretimi yetersizliğini tamamen çözeceğini ortaya koyarak, projenin hayata geçirilmesinin önemi vurgulandı.

Şeker Fabrikaları yetkilileri ile ayrıca bu sulama alanlarının iyi bir işletmecilik anlayışı ile yönetilmesinin önemi vurgulandı ve kendilerinin de bu anlamda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini beyan ettiler.

Su kaynağı hazır olan ve 2019 yılı yatırım programımızda yer alan Arpaçay Ovası Sulaması 2. Kısım Tamamlama İnşaatı kapsamında eksik kalan imalatları tamamlamak suretiyle 47 bin 100 dekar alanın sulanmasına imkan sağlanması için Milletvekillerinin de talepleri ve destekleriyle ihalesinin yapılması için Bakanlık İhale izni için DSİ Genel Müdürlüğüne teklif edileceği ifade edildi.

DSİ Bölge Müdürü Dündar, ilgi ve alakalarından ve duyarlılıklarından dolayı Şeker Fabrikaları yetkililerine teşekkür ederek, eşgüdüm halinde çalışma ve işlerin takibinin sağlanması kararlaştırıldı.Haber okunma sayısı: 222

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kars’ta Asayiş Sağdıç’ın Kontrolünde

Kars İl Emniyet Müdürü Müdürü Yavuz Sağdıç, bir yandan kentin huzur ve güvenini artırmak için gece güzdü

AK Partili Erkan Kandemir, Kars’ta Konuştu

Kongre süreci kapsamında Kars’a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, AK Parti İl teşkilat

Doğu: “Koca koca devletler insan hakları noktasında sınıfta kalmaktadır”

Kars Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu, “Maalesef koca koca devletler insan hakları noktasında sınıfta

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Kars’ta!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Kars’ta partisinin teşkilat toplantısına katıldı.

Kağızmanspor Gazi Karsspor'u 3-1 yendi

Kağızmanspor- GaziKarsspor Maçı öncesi Ak Parti il genel Meclis üyelerinden Kağızmanspor Kulübü

Vefalı öğrenci Mezun olduğu okulun öğrencilerini unutmadı ,

1986 yılında okumaya başlayıp 1994 yılında mezun olan Vefalı Öğrenci Yasin Arduç 25 yıl sonra okuduğu

KARS - HAVA DURUMU

KARS