28 Mayıs 2020 Perşembe

admin

TkMM Kars'ta da başlıyor

tkmm-karsta-da-basliyor

Sivil Toplum - Parlamento diyalogu ve işbirliğini amaçlayan “Türkiye küçük Millet Meclisleri” çalışmaları Kars’ta da başlıyor.
29 Mayıs 2019 Çarşamba 21:53

 Tacettin DURMUŞ

Kısa adı (TkMM)Kars küçük Millet Meclisi, Kars Belediyesi, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla “Küresel ve Yerel Siyasetin Dili ve “Belediyeler en az maliyetlerle ne gibi hizmetler verebilir?” konularını ele alacak.

Sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşan Kars küçük Millet Meclisi, bu ay iki konu ile toplanıyor. Her ay gündemde olan konuları konuşan meclis, bu ay genel konu olarak “Küresel ve Yerel Siyasetin Dili’ni, yerel konu olarak ise de “Belediyeler en az maliyetlerle ne gibi hizmetler verebilir?”’ i konuşacak. 

Kars küçük Millet Meclisi Koordinatörü Onur Ömer Dara etkinlik ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada; Kars milletvekillerinin de davetli olduğu Kars Küçük Millet Meclisi toplantısı 1 Haziran 2019 Cumartesi günü 14 ile 17 saatleri arasında Namık Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğini bildirdi.

TÜRKİYE KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ NEDİR?Toplantının STK ve oda temsilcileri ile halkın katılımına açık olduğunu da belirten Kars Küçük Millet Meclisi Koordinatörü Onur Ömer Dara, Türkiye küçük Millet Meclisleri hakkında bilgi paylaştı.

Hali hazırda aralarında Kars’ın da bulunduğu 16’ya yakın ilde toplanan Türkiye küçük Millet Meclisleri toplantılarının hepsinin “Önyargılar Giremez” sloganını taşıyan afişlerin altında yapıldığına dikkat çeken Dara paylaşımında:  “Her ay ülke gündeminde olan konuları ele alan İstanbul küçük Millet Meclisi o konu ile ilgili çalışma alanlarından sivil toplum/ demokratik kitle örgütlerinin bir araya gelmesi ile bir aile fotoğrafı çekmeye çalışıyor. 

Mecliste grubu bulunan partileri temsilen birer milletvekilinin de katıldığı meclis toplantıları aynı zamanda vekil- müvekkil buluşması. Gelmeyenin yeri ise boş kalıyor. Hiçbir şey örtbas edilmiyor.
Sivil toplum / demokratik kitle örgütlerine toplantılarda davet gönderilmiyor. Çünkü TkMM sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir meclis. Davet, herkesin kendine davet göndermesi olacağı için böyle bir uygulama yok. Küçük meclisler tüm politik kuruluşlara ise eşit uzaklıkta değil, eşit yakınlıkta. Şu an 16’ya yakın ilde toplanan Türkiye küçük Millet Meclisleri toplantılarının hepsi “Önyargılar Giremez” sloganını taşıyan afişlerin altında yapılıyor. Toplantıların ayrıntıları ve her ay yayınlanan ortak payda raporları www.tbmmocg.net sitesinde bulunuyor.
Kars’ta mevcut farklı sosyal grupların her birinin ilk bakışta kendini içinde görebileceği bir “Aile Fotoğrafı” niteliğinde olan bu meclis, her ay toplanarak, ilimizin milletvekillerini ve belediye başkanlarını davet ederek yerel ve genel sorunları hep birlikte tartışmayı amaçlıyor.

Tartışmanın bir diğer boyutu da, tartışılan konunun Anayasa’ya nasıl yansıdığı veya yansıması gerektiğidir. Böylelikle kMM toplantıları, aynı zamanda “Sivil Anayasa” çalışmalarına da kendi platformlarında katkıda bulunacak. Her ay kMM’de konuşulanlar tutanak haline getiriliyor ve en geç bir hafta içinde web sitesinde yan yana yayınlanıyor. Bundan sonra tutanakların ortak paydalarını saptayan bir rapor TkMM mutfağı tarafından hazırlanıyor ve bu rapor her ayın son Çarşamba günü TBMM’de, milletvekillerinin de katıldığı bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanıyor. 

kMM, nüfus yoğunluğuna göre temsil edilmeyi esas alan bir yapı değil. Çünkü burada bir karar alıp onun uygulanması için çalışmak gibi bir iddiası yok. Ama çok önemli başka bir hedefi var: Tüm farklılıkların bir araya gelip en aykırı görüşlerin bile dillendirebildiği, ülkeyi yönetmek için dört yıllığına seçmenden vekâlet alan milletvekillerinin ve belediye başkanlarının müvekkilleriyle her ay yan yana gelip olan biten hakkındaki görüş ve eleştirileri sıcağı sıcağına duyacağı bir ortam olmayı hedefliyor. Şu an 30’a yakın ilde toplanan meclislerin hepsi “ÖNYARGILAR GİREMEZ” sloganını taşıyan afişlerin altında yapılıyor.”dedi.

tkmm-karsta-da-basliyor-(2).jpgtkmm-karsta-da-basliyor-(1).jpg

Haberin etiketleri:

TkMM Kars'ta da başlıyor


Haber okunma sayısı: 843

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kars'ta, öldürülen 3 teröriste ait silah ve mühimmatlar ele geçirildi

Kars'ta, öldürülen 3 teröriste ait silah ve mühimmatlar ele geçirildi

İçişleri'nden 81 İl Valiliğine sokağa çıkma kısıtlaması hakkında genelge

İçişleri Bakanlığı, 23-26 Mayıs arası 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genelgeyi 81 il

İçişleri Bakanlığı Kars'ta terör örgütüne yönelik operasyonun detaylarını paylaştı:

- "Şehit Jandarma Yüzbaşı Ferhat Çiftçi'nin komuta ettiği tim, ağır coğrafi koşulların bulunduğu bölgede,

Şehit Yüzbaşı Çiftçi'nin naaşı memleketi Isparta’ya gönderildi

Kars’ın Kağızman ilçesine bağlı Çemçe-Madur bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri

Kağızman kırsalında sıcak çatışma 1 şehidimiz var,

Kağızman İlçesine bağlı Çemçe bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma

Son dakika! Kağızman kırsalında sıcak çatışma 3 terörist etkisiz hale getirildi,

Kars’ın Kağızman İlçesine bağlı Madur bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında

KARS - HAVA DURUMU

KARS