23 Ağustos 2019 Cuma

admin

TkMM Kars'ta da başlıyor

tkmm-karsta-da-basliyor

Sivil Toplum - Parlamento diyalogu ve işbirliğini amaçlayan “Türkiye küçük Millet Meclisleri” çalışmaları Kars’ta da başlıyor.
29 Mayıs 2019 Çarşamba 21:53

 Tacettin DURMUŞ

Kısa adı (TkMM)Kars küçük Millet Meclisi, Kars Belediyesi, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla “Küresel ve Yerel Siyasetin Dili ve “Belediyeler en az maliyetlerle ne gibi hizmetler verebilir?” konularını ele alacak.

Sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşan Kars küçük Millet Meclisi, bu ay iki konu ile toplanıyor. Her ay gündemde olan konuları konuşan meclis, bu ay genel konu olarak “Küresel ve Yerel Siyasetin Dili’ni, yerel konu olarak ise de “Belediyeler en az maliyetlerle ne gibi hizmetler verebilir?”’ i konuşacak. 

Kars küçük Millet Meclisi Koordinatörü Onur Ömer Dara etkinlik ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada; Kars milletvekillerinin de davetli olduğu Kars Küçük Millet Meclisi toplantısı 1 Haziran 2019 Cumartesi günü 14 ile 17 saatleri arasında Namık Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğini bildirdi.

TÜRKİYE KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ NEDİR?Toplantının STK ve oda temsilcileri ile halkın katılımına açık olduğunu da belirten Kars Küçük Millet Meclisi Koordinatörü Onur Ömer Dara, Türkiye küçük Millet Meclisleri hakkında bilgi paylaştı.

Hali hazırda aralarında Kars’ın da bulunduğu 16’ya yakın ilde toplanan Türkiye küçük Millet Meclisleri toplantılarının hepsinin “Önyargılar Giremez” sloganını taşıyan afişlerin altında yapıldığına dikkat çeken Dara paylaşımında:  “Her ay ülke gündeminde olan konuları ele alan İstanbul küçük Millet Meclisi o konu ile ilgili çalışma alanlarından sivil toplum/ demokratik kitle örgütlerinin bir araya gelmesi ile bir aile fotoğrafı çekmeye çalışıyor. 

Mecliste grubu bulunan partileri temsilen birer milletvekilinin de katıldığı meclis toplantıları aynı zamanda vekil- müvekkil buluşması. Gelmeyenin yeri ise boş kalıyor. Hiçbir şey örtbas edilmiyor.
Sivil toplum / demokratik kitle örgütlerine toplantılarda davet gönderilmiyor. Çünkü TkMM sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir meclis. Davet, herkesin kendine davet göndermesi olacağı için böyle bir uygulama yok. Küçük meclisler tüm politik kuruluşlara ise eşit uzaklıkta değil, eşit yakınlıkta. Şu an 16’ya yakın ilde toplanan Türkiye küçük Millet Meclisleri toplantılarının hepsi “Önyargılar Giremez” sloganını taşıyan afişlerin altında yapılıyor. Toplantıların ayrıntıları ve her ay yayınlanan ortak payda raporları www.tbmmocg.net sitesinde bulunuyor.
Kars’ta mevcut farklı sosyal grupların her birinin ilk bakışta kendini içinde görebileceği bir “Aile Fotoğrafı” niteliğinde olan bu meclis, her ay toplanarak, ilimizin milletvekillerini ve belediye başkanlarını davet ederek yerel ve genel sorunları hep birlikte tartışmayı amaçlıyor.

Tartışmanın bir diğer boyutu da, tartışılan konunun Anayasa’ya nasıl yansıdığı veya yansıması gerektiğidir. Böylelikle kMM toplantıları, aynı zamanda “Sivil Anayasa” çalışmalarına da kendi platformlarında katkıda bulunacak. Her ay kMM’de konuşulanlar tutanak haline getiriliyor ve en geç bir hafta içinde web sitesinde yan yana yayınlanıyor. Bundan sonra tutanakların ortak paydalarını saptayan bir rapor TkMM mutfağı tarafından hazırlanıyor ve bu rapor her ayın son Çarşamba günü TBMM’de, milletvekillerinin de katıldığı bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanıyor. 

kMM, nüfus yoğunluğuna göre temsil edilmeyi esas alan bir yapı değil. Çünkü burada bir karar alıp onun uygulanması için çalışmak gibi bir iddiası yok. Ama çok önemli başka bir hedefi var: Tüm farklılıkların bir araya gelip en aykırı görüşlerin bile dillendirebildiği, ülkeyi yönetmek için dört yıllığına seçmenden vekâlet alan milletvekillerinin ve belediye başkanlarının müvekkilleriyle her ay yan yana gelip olan biten hakkındaki görüş ve eleştirileri sıcağı sıcağına duyacağı bir ortam olmayı hedefliyor. Şu an 30’a yakın ilde toplanan meclislerin hepsi “ÖNYARGILAR GİREMEZ” sloganını taşıyan afişlerin altında yapılıyor.”dedi.

tkmm-karsta-da-basliyor-(2).jpgtkmm-karsta-da-basliyor-(1).jpg

Haberin etiketleri:

TkMM Kars'ta da başlıyor


Haber okunma sayısı: 292

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

VAHİT ÖRGÜÇ: OYUNCULUK İNSANIN RUHUNDA OLMALI

Kağızmanlı Ünlü Oyuncu Vahit Örgüç: Oyunculuk Sadece istekle olmaz,Oyunculuk İnsanın Ruhunda olmalıdır.

Kağızman Jandarma’dan Uyuşturucu Operasyonu: 1 tutuklama,

Kağızman İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yasa dışı kenevir ektiği belirlenen 1 şahıs yakalandı.

Kars Emniyetinden sahte para ve hayvan hırsızlığı uyarısı

Kars’ta polis ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kalpazanların mağduru olmamaları için hayvan

Kars'ta HDP'li yöneticilere operasyon: 11 gözaltı

Kars'ta terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik operasyonda, aralarında HDP Belediye Meclis Üyesi Münevver Subaşı ve

Sarıkamış`ta motosiklet ile kamyonet çapıştı: 1 ölü

Sarıkamış ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti.

Kars`ta patlamamış top mermisi bulundu

Kars'ta vatandaşlar tarafından bulunan patlamamış top mermisini jandarma ekiplerince imha edildi.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KARS - HAVA DURUMU

KARS