16 Haziran 2019 Pazar

admin

TkMM Kars'ta da başlıyor

tkmm-karsta-da-basliyor

Sivil Toplum - Parlamento diyalogu ve işbirliğini amaçlayan “Türkiye küçük Millet Meclisleri” çalışmaları Kars’ta da başlıyor.
29 Mayıs 2019 Çarşamba 21:53

 Tacettin DURMUŞ

Kısa adı (TkMM)Kars küçük Millet Meclisi, Kars Belediyesi, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla “Küresel ve Yerel Siyasetin Dili ve “Belediyeler en az maliyetlerle ne gibi hizmetler verebilir?” konularını ele alacak.

Sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşan Kars küçük Millet Meclisi, bu ay iki konu ile toplanıyor. Her ay gündemde olan konuları konuşan meclis, bu ay genel konu olarak “Küresel ve Yerel Siyasetin Dili’ni, yerel konu olarak ise de “Belediyeler en az maliyetlerle ne gibi hizmetler verebilir?”’ i konuşacak. 

Kars küçük Millet Meclisi Koordinatörü Onur Ömer Dara etkinlik ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada; Kars milletvekillerinin de davetli olduğu Kars Küçük Millet Meclisi toplantısı 1 Haziran 2019 Cumartesi günü 14 ile 17 saatleri arasında Namık Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğini bildirdi.

TÜRKİYE KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ NEDİR?Toplantının STK ve oda temsilcileri ile halkın katılımına açık olduğunu da belirten Kars Küçük Millet Meclisi Koordinatörü Onur Ömer Dara, Türkiye küçük Millet Meclisleri hakkında bilgi paylaştı.

Hali hazırda aralarında Kars’ın da bulunduğu 16’ya yakın ilde toplanan Türkiye küçük Millet Meclisleri toplantılarının hepsinin “Önyargılar Giremez” sloganını taşıyan afişlerin altında yapıldığına dikkat çeken Dara paylaşımında:  “Her ay ülke gündeminde olan konuları ele alan İstanbul küçük Millet Meclisi o konu ile ilgili çalışma alanlarından sivil toplum/ demokratik kitle örgütlerinin bir araya gelmesi ile bir aile fotoğrafı çekmeye çalışıyor. 

Mecliste grubu bulunan partileri temsilen birer milletvekilinin de katıldığı meclis toplantıları aynı zamanda vekil- müvekkil buluşması. Gelmeyenin yeri ise boş kalıyor. Hiçbir şey örtbas edilmiyor.
Sivil toplum / demokratik kitle örgütlerine toplantılarda davet gönderilmiyor. Çünkü TkMM sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir meclis. Davet, herkesin kendine davet göndermesi olacağı için böyle bir uygulama yok. Küçük meclisler tüm politik kuruluşlara ise eşit uzaklıkta değil, eşit yakınlıkta. Şu an 16’ya yakın ilde toplanan Türkiye küçük Millet Meclisleri toplantılarının hepsi “Önyargılar Giremez” sloganını taşıyan afişlerin altında yapılıyor. Toplantıların ayrıntıları ve her ay yayınlanan ortak payda raporları www.tbmmocg.net sitesinde bulunuyor.
Kars’ta mevcut farklı sosyal grupların her birinin ilk bakışta kendini içinde görebileceği bir “Aile Fotoğrafı” niteliğinde olan bu meclis, her ay toplanarak, ilimizin milletvekillerini ve belediye başkanlarını davet ederek yerel ve genel sorunları hep birlikte tartışmayı amaçlıyor.

Tartışmanın bir diğer boyutu da, tartışılan konunun Anayasa’ya nasıl yansıdığı veya yansıması gerektiğidir. Böylelikle kMM toplantıları, aynı zamanda “Sivil Anayasa” çalışmalarına da kendi platformlarında katkıda bulunacak. Her ay kMM’de konuşulanlar tutanak haline getiriliyor ve en geç bir hafta içinde web sitesinde yan yana yayınlanıyor. Bundan sonra tutanakların ortak paydalarını saptayan bir rapor TkMM mutfağı tarafından hazırlanıyor ve bu rapor her ayın son Çarşamba günü TBMM’de, milletvekillerinin de katıldığı bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanıyor. 

kMM, nüfus yoğunluğuna göre temsil edilmeyi esas alan bir yapı değil. Çünkü burada bir karar alıp onun uygulanması için çalışmak gibi bir iddiası yok. Ama çok önemli başka bir hedefi var: Tüm farklılıkların bir araya gelip en aykırı görüşlerin bile dillendirebildiği, ülkeyi yönetmek için dört yıllığına seçmenden vekâlet alan milletvekillerinin ve belediye başkanlarının müvekkilleriyle her ay yan yana gelip olan biten hakkındaki görüş ve eleştirileri sıcağı sıcağına duyacağı bir ortam olmayı hedefliyor. Şu an 30’a yakın ilde toplanan meclislerin hepsi “ÖNYARGILAR GİREMEZ” sloganını taşıyan afişlerin altında yapılıyor.”dedi.

tkmm-karsta-da-basliyor-(2).jpgtkmm-karsta-da-basliyor-(1).jpg

Haberin etiketleri:

TkMM Kars'ta da başlıyor


Haber okunma sayısı: 191

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kars-valisi-polislerle-bayramlasti

Kars Valisi polislerle bayramlaştı

06 Haziran 2019 Perşembe 13:42
kars-valiliginde-bayramlasma

Kars Valiliğinde bayramlaşma

06 Haziran 2019 Perşembe 13:00
karsta-5-haziran-dunya-cevre-gunu

Kars’ta 5 Haziran Dünya Çevre Günü

06 Haziran 2019 Perşembe 12:44
igdirdan-aci-haber-2-askerimiz-sehit-oldu

Iğdır'dan acı haber! 2 askerimiz şehit oldu

01 Haziran 2019 Cumartesi 12:41
kars-yargisinda-buyuk-degisim

Kars yargısında büyük değişim!

01 Haziran 2019 Cumartesi 12:28
iste-vali-turker-oksuzun-kars-hayali

İşte Vali Türker Öksüz’ün Kars hayali

01 Haziran 2019 Cumartesi 12:27

ÜLKE GÜNDEMİ

Kore Gazisi Yusuf Cücü, son yolculuğuna uğurlandı

Kars’ın Kağızman ilçesinde 87 yaşında vefat eden Kore Gazisi Yusuf Cücü, düzenlenen cenaze töreni ile

Şüpheli paket bekçilerin dikkatinden kaçmadı

Kars’ta durumundan şüphelendiği kadın sırt çantası mahalle bekçilerinin dikkatinden kaçmadı.

Kars’ta FETÖ/PDY’den 14 asker gözaltında

Kars’ta, FETÖ/PDY'nin askeri yapılanmasına yönelik operasyonda 14 asker gözaltına alındı. Gözaltına alınan

Karslı atlet Tuğba Toptaş ve Hakan Buğanli Türkiye şampiyonu oldu

25-26 Mayıs 2019 tarihlerinde İzmir'de yapılan Olimpik Deneme yarışmalarında Karslı atlet Tuğba Toptaş ve

İstanbul uçağı Kars’a inemedi

İstanbul’dan Kars’a gelen ANADOLUJET uçağı şiddetli ve ters rüzgar nedeni ile Kars Harakani Havalimanına

Akyaka’da Aras Edaş İşçisi Hayatını Kaybetti

Akyaka ilçesinde dün akşam saatlerine Aras Edaş işçisinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

KARS - HAVA DURUMU

KARS