20 Ocak 2021 Çarşamba

kagizmantv

Tellerde kurutulan kazlar’ Kars dışına gönderiliyor

tellerde-kurutulan-kazlar-kars-disina-gonderiliyor

Kars'ta köylerde kesilen kazlar dışarıda soğukta kurutulduktan sonra kent dışına gönderiliyor.
30 Kasım 2020 Pazartesi 15:44

 Kars'ta, mevsimin ilk karının yağmasıyla birlikte kaz kesimleri de başladı. Kesilen kazlar, bir hafta soğuk havada dışarıda tellere asılarak kurutulduktan sonra ambalajlanarak Kars'a dışına gönderiliyor.

Kars'ta 1 yıl boyunca bin bir emekle yetiştirilen kazar köylerde kesiliyor. Kesilen kazlar temizlenip, tuzlandıktan sonra bir süre kurtulmak için asılıyor. Kurtulan kazların bir kısmı derin dondurucuya konularak muhafaza edilirken, bir kısmı da ambalajlanarak kent dışına otobüsler ve kargo aracılığıyla gönderiliyor.

"Soğukta kurutulunca lezzetli oluyor"

Kars'ın Akyaka ilçesinde kazların kesildikten sonra tellere asılarak kurutulduğuna dikkat çeken kaz yetiştiricisi Kiraz Danyıldız, "Kazlar bozulmasın diye, tadı güzel olsun diye asılıyor. Kazı tandırda pişireceksin. Kesiyoruz 1 hafta tuz da kaldıktan sonra asıyoruz. Kazı önce suya koyup pişiriyorsun, daha sonra fırına koyarak kızartıyorsun. Lezzetli oluyor, özellikle Kars kazları güzel oluyor" dedi.

"Kaz yetiştiricisine yerinde destek veriyoruz"Güvensoy Şirketleri Grubuna ait Kar's Otel Genel Müdürü ve Kültür Turizm Bilim Uzmanı Mehmet Duman ise kazları Kars'tan alarak yöre yetiştiricisine destek verdiklerini belirtti.

Duman, "Covid sürecinin vermiş olduğu bir dezavantaj söz konusu, dünya genelinde turizmin etkilenmesiyle birlikte ülkemizde de turizm kötü bir şekilde etkilendi. Buna rağmen biz Kars'ın marka değerlerinden olan özellikle Kars gastronomisi için önemli bir unsur olan Kars kazını yine aynı şekilde her yıl geleneksel olarak kırsal kalkınmaya ve yöre halkına destek vermek adına kazları alıyoruz. Buradan Ankara'ya göndereceğiz. Oradaki şirketimizde Kovid sürecinden dolayı, herkes kendi tenceresinde kendi fırınında Kars kazının lezzetine varacaktır" diye konuştu.

Mehmet Duman, "Kars kazının özellikle lezzetli olmasının sebebi iklim ve coğrafya, bu konuda çok önem arz etmektedir. Kars'ın, "Kar, ayaz, rüzgar" soğuğu kendi bünyesinde barındırmasıyla Kars kazının endemik bitkilerden ve doğayla iç içe olmasıyla birlikte daha sonra kesilip ayaza bırakıldıktan sonra kurutulması Kars kazının lezzetli olmasını sağlıyor. Kars kazının olmazsa olmazlarından birisi de yöre halkından alınmasıdır" şeklinde konuştu.

Kars ve köylerinde doğal yöntemlerle kesilerek kurutulan kazlar, lezzetini kaybetmediği gibi kendine özgü bir tada sahip oluyor.

Kars'ta yetiştirilen kazlar, yetiştiricileri tarafından kışlık ihtiyaçlarının yanı sıra akrabalara gönderilirken, arta kalan kazlar, tanesi 200 ile 250 satılıyor.

‘Tellerde kurutulan kazlar’ Kars dışına gönderiliyor

‘Tellerde kurutulan kazlar’ Kars dışına gönderiliyor

‘Tellerde kurutulan kazlar’ Kars dışına gönderiliyorHaber okunma sayısı: 263

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kağızman'da öğrenciler güne İstiklal Marşı ile başladı,

Kars ile birlikte 81 ilde tüm okulların bahçesinde bayrak töreni eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Bakan Yardımcısı Öktem ve Milletvekili Arslan, Vali Öksüz’ü ziyaret etti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Dr. Adnan Öktem, 65 Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve

Eller, aziz şehitlerimiz için semaya açıldı

"106. Yılında Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı" başladı.

Sarıkamış'ta 6 kişi ölmüş 10 kişi yaralanmıştı, 2’inci duruşması görüldü

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde iki aile arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan, 6 kişinin öldüğü ve

83 milyonun kalbi Sarıkamış'ta attı

Sarıkamış Şehitlerinin 106. Yıldönümü pandemi tedbirleri kapsamında düzenlenen törenle anıldı.

Şevin Alaca'nın duruşması 11 Mart'a ertelendi

PKK/KCK'ya yönelik yürütülen terör soruşturması kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olma”

KARS - HAVA DURUMU

KARS