20 Ocak 2021 Çarşamba

kagizmantv

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar da desteklenecek

tarima-dayali-ekonomik-yatirimlar-da-desteklenecek

SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, SERKA’nın yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesinin Ajansın faaliyet gösterdiği illerin kalkınmasına önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.
26 Kasım 2020 Perşembe 16:46

 Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, göreve atanan Kars Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş’ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi. SERKA olarak Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinin sosyal ve ekonomik kalkınması için çalıştıklarını belirten Taşdemir, SERKA’nın tarım, turizm, sanayi, altyapı ve sosyo-ekonomik desteklerinin yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında ““Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi” ve “Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi” programlarının bölge illerinin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Ajansın tarımsal ürünlerin işlenmesi, turizm, sanayi ve küçük ölçekli altyapı projelerini desteklediğini ifade eden Taşdemir, “Ajans olarak tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik, söz gelimi kavılcanın işlenmesi gibi yatırımları da destekliyoruz. Bunlarla birlikte bakanlığın tarıma yönelik yatırımları desteklemesi Ajans destekleriyle birlikte bölge ekonomisini canlandıracaktır” dedi.

TARIMA DAYALI YATIRIMLAR 5 YIL DESTEKLENECEK

Tarım ve Orman Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında hibe verdiği destekler 1 Ocak 2021-31 Aralık 2025 arasında verilecek. Tarımsal ürünlerin işlenmesi, yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme veya modernizasyonu konularını kapsayan projeler program kapsamında desteklenecek. Programlarda, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak amacıyla, kadınlar ve genç girişimcilere öncelik verilecek. Tarımsal üretime yönelik sabit yatırım konularında, yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımına kadar hepsi hibe desteği dahilinde olacak.

Hibeye esas proje tutarının alt limiti 250 bin TL olacak. Proje kabul edilirse proje tutarının yüzde 50’si hibe desteği olarak verilecek. Başvuruda bulunanların gerçek kişiler, tarımsal amaçlı kooperatifler ve birlikler veya tüzel kişiler olması halinde yeni tesis başvurularına 3 milyon TL, yatırım niteliği tamamlama olan başvurulara 2 milyon TL, teknoloji yenileme veya modernizasyon olan başvurulara ise 1,5 milyon TL’ye kadar destek verilecek.

Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişilerin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) veya diğer kayıt sistemlerine son başvuru tarihinden önce kayıtlı olması gerekecek. Program çerçevesinde 81 ilde, il ve ilçe müdürlüklerinden hibe desteği için başvuru yapılabilecek.Haber okunma sayısı: 295

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kağızman'da öğrenciler güne İstiklal Marşı ile başladı,

Kars ile birlikte 81 ilde tüm okulların bahçesinde bayrak töreni eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Bakan Yardımcısı Öktem ve Milletvekili Arslan, Vali Öksüz’ü ziyaret etti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Dr. Adnan Öktem, 65 Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve

Eller, aziz şehitlerimiz için semaya açıldı

"106. Yılında Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı" başladı.

Sarıkamış'ta 6 kişi ölmüş 10 kişi yaralanmıştı, 2’inci duruşması görüldü

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde iki aile arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan, 6 kişinin öldüğü ve

83 milyonun kalbi Sarıkamış'ta attı

Sarıkamış Şehitlerinin 106. Yıldönümü pandemi tedbirleri kapsamında düzenlenen törenle anıldı.

Şevin Alaca'nın duruşması 11 Mart'a ertelendi

PKK/KCK'ya yönelik yürütülen terör soruşturması kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olma”

KARS - HAVA DURUMU

KARS