Ali Çelik

30 Ekim 2020 Cuma

admin

Sütte soğuk zincir, vali gündeminde

sutte-soguk-zincir-vali-gundeminde

Türkiye’de yetiştirilen büyük ve küçükbaş hayvan varlığı sıralamasında 5’inci sırada bulunan ve yıllık 590 bin ton süt üretimi yapılan Kars’ta, sütün soğuk zincirle işlenmesi, ilk kez bir vali tarafından ciddi bir şekilde gündeme getirildi.
22 Temmuz 2020 Çarşamba 14:19

 Kars Valisi Türker Öksüz başkanlığında süt ürünleri işletmecilerine yönelik gerçekleştirilen toplantıda; "Sütün soğuk zincirine girmesi çalışmaları" anlatıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün’ün de hazır bulunduğu toplantıda, Vali Türker Öksüz’ün özellikle üzerinde durduğu sütün soğuk zincirle işlenmesi çalışmasını anlatan sunum, Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Vargın Boy tarafından toplantıya katılan süt ürünleri işletmecilerine anlatıldı.

Sunumun ardından gazetecilere ve süt ürünü işletmecilerine yönelik yaptığı açıklamada, Kars’ın büyük ve küçükbaş hayvan varlığı sıralamasında 5’inci sırada bulunduğunu ve yıllık 590 bin ton süt üretimi yapıldığını söyledi.

Kars’ın ekonomisinin büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayandığını da hatırlatan Vali Öksüz,  hayvancılığın vatandaşımızın günlük hayatında çok önemli yer tuttuğunu ve önemli oranda istihdam sağladığını belirtti.

Bir milyon yüz bin civarında hayvan varlığı olan Kars’ta, süt ve süt ürünlerinde özellikle peynirin marka olduğunu da hatırlatan Vali Öksüz; “Kars, bu özellikleriyle ülkemiz hayvancılığına önemli katkı sağlıyor.  Bir milyon yüzbin civarında hayvandan elde edilen 590 bin ton sütün ancak yarısı ilimizde deki 57 işletmede peynir üretiminde kullanılıyor. Tabi bizim amacımız coğrafi işarete de sahip olan ve marka değerindeki peynirimizi kalitesini artırmak daha uygun şartlarda üretilmesini temin etmek olmalıdır.  Süt üretiminde ve sütü ürünleri işlemesi sırasında soğuk zinciri oluşturmayı amaçlıyoruz. Soğuk zincir içerisinde peynir üretim yaparsak kalitemizi arttırmış olacağız hem de daha hijyenik şartlarda tüketicilerin hizmetine sunmuş olacağız.” diye konuştu.Süt ve süt ürünleri ile ilgili olarak bazı projeleri de hayata geçirmekte olduklarını da belirten Vali Öksüz; ”İnşallah bu toplandı bir başlangıç oldur. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün birçok projesi var. Öncelikli olarak sütte soğuk zincir oluşturmayı önemsiyoruz. Umuyorum ki şehrimizin bu önemli değeri siz peynir üreticilerimizin katkılarıyla daha uygun şartlarda üretilecek ve daha verimli olacak. Soğuk zincir marifetiyle üreteceğimiz sütün kalitesini ve miktarını dolayısıyla daha kaliteli süt ürünleri ürettiğimiz zaman şehir ekonomisi de o kadar gelişecek. Kars kaşarı çok önemli bir markadır. Şu anda Kars’ta 9 çeşit peynir üretimi yapılmaktadır. Bu çeşitliliği de arttırmamız gerekiyor. Aynı zamanda üretilen toplam süt miktarının yarısını peynir üretiminde kullanmıyoruz. Üretilen süt miktarının büyük bölümünü peynir üretiminde kullanmamız önem arz ediyor.  İnşası devam eden Peynir Müzesi projemiz de, süt ve süt ürünlerinin daha kaliteli bir şekilde artması ve marka değerini korumasının yanı sıra tanınırlığının da artmasına katkı sunacaktır. Peynirimizi tanıtmak istiyoruz. Özellikle Kars’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerine daha fazla tanıtım yapmalıyız. Kars’ın peynir kültürünü de gelecek nesillere aktarmak ve peynirin kalıcılığını da bu şekilde temin etmek tabii ki bizlerin nihai amacıdır.” dedi.

sutte-soguk-zincir,-vali-gundeminde.jpgHaber okunma sayısı: 1818

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Karakurt Barajı 346 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek,

Aras Nehri üzerinde kurulan Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Karakurt HES Barajı yıllık ortalama 346 milyon

Arslan ve Kılıç'ın girişimleriyle Kars'a 30 doktor atandı

65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile Tarım, Orman ve

Vizontele filmi Kars’ta gerçek oldu!

Vizontele filmindeki ünlü komedyen Şafak Sezer’in “Baba kaputu açmışlar, bir de aküyü çalmışlar”

Kars’ta kendini polis olarak tanıtan hırsızlar yakalandı

Kars’ta kendisini polis olarak tanıtan hırsızları gerçek polisler kıskıvrak yakaladı.

HDP önündeki evlat nöbeti direnişine bir aile daha katıldı

Eyleme katılan ve kardeşi Özal Aymaz için Kars'tan Diyarbakır'a gelen ağabey Fettah Aymaz, "Kardeşim

Kars polisi 405 bin kişiyi kurtardı!

Son 1 yılda yaklaşık 14 milyon lira dolandırıcılık yapan 3 çetenin ağından 405 bin vatandaş kurtarıldı.

KARS - HAVA DURUMU

KARS