29 Eylül 2020 Salı

kagizmantv

Kars Valisi Türker Öksüz, seferberlik ilan etti

kars-valisi-turker-oksuz-seferberlik-ilan-etti

Kars Valisi Türker Öksüz, beraberinde Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç ve İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan ile birlikte il merkezinde Kovid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan denetimlere nezaret etti.
10 Eylül 2020 Perşembe 14:27

 Başta İl Sağlık Müdürlüğü ve Kars Belediyesi olmak üzere, diğer kurum temsilcileri, oda başkanları ve muhtarlar ile birlikte denetimlere katılan Vali Öksüz, korona virüs salgının daha fazla yayılmaması için artık son noktaya gelindiği söyledi.

Salgının yayılmasını önlemek için il genelinde en sıkı tedbirlerin alınacağını belirten Vali Öksüz, adeta seferberlik ilan edilmiş gibi her kesin kurallara ve tedbirlere uyması için tüm yaptırımların istisnasız uygulanacağını ilan etti.

Salgından kurtulmanın top yekûn alacağımız tedbirlere bağlı olduğunu bir kez daha yineleyen Vali Öksüz, an itibariyle 222 ekip ve 850 personel ile il genelinde denetimler yaptıklarını açıkladı.

Hali hazırda salgının baş gösterdiği ilk günden bu zamana kadar 27 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 90 hastanın da hastanelerde tedavi gördüğünü belirten Vali Öksüz, denetleme sırasında gazetecilere açıklamada bulundu.

An itibariyle maskesiz her kim olursa olsun cezai işleme tabi tutulacağını da belirten Kars Valisi Türler Öksüz; “Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında bütün kamu yöneticilerimiz, oda başkanlarımız, hepimiz sahadayım. Bu denetim faaliyetlerini hep birlikte yürütüyoruz. Biliyorsunuz uzun bir süreden beri ülkemizi hatta dünyayı etkileyen büyük bir salgınla karşı karşıyayız. Geldiğimiz noktada mutlaka tedbir almamız ve bu tedbirleri en üst düzeye çıkarmamız gerekiyor. Biz de bugün 222 Ekip 850 personelle il genelinde sahadayız ve ilçe salgın denetim ekiplerimiz de hepimiz bu mücadeleyi birlikte yapıyoruz. Tabii ki bu mücadelede halkımızın desteği çok önemlidir. Halkımız maske, temizlik ve sosyal mesafe olarak özetlediğimiz tedbirlere uymak konusunda hassasiyet gösterse bu salgını kısa sürede ortadan kaldırabiliriz. Ama şunu özellikle ifade etmem lazım ki zaman zaman kurallara uymayan, tedbirleri yeterince riayet etmeyen vatandaşlarımıza var. Bizim bu noktadan itibaren artık tedbirlere azami düzeyde uyumamız lazım.”dedi.ŞU ANA KADAR 27 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK

Şu ana kadar 27 vatandaşımızı kaybettik. 90 tane vatandaşımız da şu anda hastanelerimizde tedavi görüyor. Biz aldığımız tedbirlerle sevdiklerimizi, yakınlarımızı ve ülkemizdeki insanların sağlığını koruyacağız. Her şey alacağız tedailere bağlıdır. Ne kadar çok tedbir alırsak o kadar çok geleceğe güvenle bakarız. Aksi takdirde salgın ve bulaş çok hızlı bir şekilde yayılarak hayatımızı tehdit eder hale geldi. Bir vatandaşımızın yaptığı en ufak bir ihlal bir başka vatandaşımızın hayatına mal olabilir. Bu vebalin altına hiçbirimiz giremeyiz. Bütün vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Bundan sonra hiçbir şekilde kurallara uymayan kişilere karşı taviz verilmeyecek ve idari yaptırımlar uygulayacağız. Amacımız salgını kontrol altına almaktır.

ARTIK KESİLEN CEZALARIN TAHSİLİNİ DE YAPACAĞIZ

Hiçbir zaman vatandaşımıza idari para cezası vermek gibi bir amacımız olmadı. Ama salgını kontrol altına almak için bu cezaların uygulanması yoluna gittik. Artık bundan sonra kesilen cezaların tahsilini de yapacağız. Vatandaşlarımızdan isteğimiz bir süre düğünleri, nişanları, sünnetleri, toplu yemekleri, ziyaretleri bir süre etsinler. Bizler sosyal etkinliklerde denetimlerimizi yoğunlaştırarak devam ettiriyoruz. Bundan sonraki de denetimlerimiz daha yoğun olacak, daha hassasiyet içerisinde yürütülecek. Hiçbir şekilde kural ihlaline müsaade etmeyeceğiz.

İL DIŞINDAN GELENLER DAHA DİKKATLİ OLMALI!

Sık sık il dışından gelen hemşirelerimiz var. Onlar ailelerini ziyaret ediyorlar. Elbette haklarıdır ama maske, mesafe ve temizlik gibi kurallara uymak zorundayız. Maske takmak gibi bir zorunluluğumuz var. Aksi takdirde gelen insanlar burada hastalığa neden oluyor ve bu hastalık hızla yayılıyor. Şu anda yoğun bakımda soluk alıp vermede zorluk çeken hastalarımız var. Eminim herkes onları görse bu vebalin altına girmez ve çok daha dikkatli olur. Ama biz bunu açıklıkla ifade ediyoruz onlardan istiyoruz ki salgının kontrol altına alınabilmesi için vatandaşlarımız dikkatli olsunlar. Bu görev ve sorumluluk hepimize düşüyor.

BİR SEFERBERLİK ANLAYIŞIYLA DAVRANMALIYIZ

Bir seferberlik anlayışıyla bir olağanüstü hal anlayışıyla biz meseleyi götürmemiz lazım. Herkes dikkatli bir şekilde yaşamalı ve bundan sonra gerek sosyal etkinliklere dediğim gibi düğün, nişan gibi sünnet gibi etkinliklerde daha dikkatli olmalı. Görevli arkadaşlarımız işyeri ve toplu taşıma araçların denetimini yapıyor. Kural ihlalinde idari para cezası düzenleyeceğiz ve hukuki işlemleri başlatacağız. Bu da özellikle ifade ediyorum ve aldığımız tedbirler kadar gücümüz var. Bu tedbir alacak kadar gücümüz de var. Sağlık Müdürlüğümüzü hastanelerdeki gerekli tüm önlemleri alıyor. Servislerde korona virüsten ve diğer rahatsızlıklardan yatan hastalarımız var. Olabildiğince acil hastalarımıza ve diğer hastalarımıza tedavi hizmetlerini yerine getiriyoruz. Ama hastanelerimizin yükünü artırmamak için hepimizin dikkatli olması lazım. Onun için önceliğimiz tabii ki kayıtlı hastaların tedavisidir. Ama diğer hastalarımız da asla ihmal etmeden sağlık hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Bir aksama söz konusu değil ama kurallara uymazsak aksama ile karşılaşabiliriz. Onun için kurallara uymamız lazım.” Dedi.

kars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(1).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(2).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(3).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(4).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(5).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(6).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(7).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(8).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(9).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(10).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(11).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(12).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(13).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(14).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-seferberlik-ilan-etti-(15).jpgHaber okunma sayısı: 325

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kağızman'da defineciler suçüstü yakalandı

Kağızman'da define arayan 6 kişi jandarma ekiplerince suçüstü yakalandı.

Kaymakam Çınar Devlet Hastanesinde incelemelerde bulundu,

Kağızman Kaymakamı İshak Çınar, Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında, Kağızman Devlet Hastanesinde

Gözümüz aydın; Kars tekrar il oldu!

İnternet tarayıcılarında Kars’ı “Türkiye’de bir köy” olarak gösteren Google hatasını düzeltti.

Kars’ta dolu yağışı beyaza bürüdü

Kars’ta dolu yağışı etkili oldu. Yaklaşık 15 dakika etkili olan dolu yağışı nedeniyle Kars-Ani kara yolu

Tarlada kenevir yakalandı!

Kars’ta jandarma ekipleri bir şahsın tarlasında kök kenevir bitkisi yakaladı.

Kars'taki kazada motosiklet sürücüsü öldü

Kars'ta motosiklet ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi öldü.

KARS - HAVA DURUMU

KARS