20 Ocak 2021 Çarşamba

kagizmantv

Kars Emniyeti harekete geçti

kars-emniyeti-harekete-gecti

“Karslılar bu mesaja dikkat” başlıklı haberimizin ardından Kars İl Emniyet Müdürlüğü hareke geçti ve kısa mesaj olarak gönderilen linkin dolandırıcılık amacıyla gönderildiği, vatandaşların itibar etmemesi gerektiğini vurguladı.
24 Kasım 2020 Salı 17:58

 Kars İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda;  “Devletin vermiş olduğu 1000 TL PANDEMİ yardımı uygulamayı linkinden indirerek alabilirsiniz arkadaşlar. Son gün bu gün ondan mesaj atıyorum hayırlı günler. http://bit. do/1000TL”  şeklinde dolandırıcılık içerikli mesajların Kars ilinde yaşayan vatandaşlarımızın cep telefonlarına SMS olarak gönderildiği tespit edilmiştir. Söz konusu linke erişim sağlandığında http://pandemiuygulamsgirisii7. com URL adresine yönlendirdiği ve içeriğinde Cumhurbaşkanlığı logolarının bulunduğu dolandırıcılık amaçlı kurulan bir internet sitesi olduğu görülmüştür.” denildi.

Dolandırıcılık amacıyla kurulan sitede Cumhurbaşkanlığı logosunun bulunduğu ve vatandaşların uygulamayı indirdiğinde kişisel bilgilerin dolandırıcıların eline geçildiğinin kaydedildiği açıklamada, “Söz konusu internet sitesi içerisinde gezinti yapıldığında vatandaşlarımızı cep telefonlarına indirilmesi yönünde bir uygulamanın ön plana çıkarıldığı tespit edilerek, vatandaşların mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla linkte bulunan uygulama Şube Müdürlüğümüzde bulunan sanal cihazlara indirilmiştir. Yapılan çalışmalarda; uygulamanın zararlı yazılım olduğu, ikonunda Cumhurbaşkanlığı logosunun bulunduğu, cep telefonlarına “Cumhurbaşkanlık” ismiyle yüklendiği, cep telefonu içeriğinde kısa yollarda gözükmediği, detaylı incelendiğinde ise programın ayarlar menüsü uygulamalar seçeneği altında gizlendiği tespit edilmiştir.

Söz konusu zararlı yazılımın cep telefonu içerisinde çalışma sistemini incelendiğinde; cihaz kullanıcısına ait kişisel bilgilere erişim sağlandığı, cep telefonuna gelen mesajları okuyabilme ve yönlendirebilme özelliğinin bulunduğu, rehber vb. bilgisi çekebilme, mobil bankacılık uygulamalarına ait şifrelere erişebilme gibi özelliklerinin bulunduğu değerlendirilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Vatandaşlar için yapılan yardım kampanyalarının kesinlikle devlet görevlilerince yapıldığının anımsatıldığı açıklama şöyle: “Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bu tarz dolandırıcılık içerikli mesajlara kesinlikle itibar etmemesi, bu tarz güvenli olmayan sitelere girmemesi ve güvenli uygulama marketleri (play store, apple store vb. ) haricinde cep telefonlarına kaynağı belli olmayan programları indirmemeleri gerekmektedir.”



Haber okunma sayısı: 1069

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kağızman'da öğrenciler güne İstiklal Marşı ile başladı,

Kars ile birlikte 81 ilde tüm okulların bahçesinde bayrak töreni eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Bakan Yardımcısı Öktem ve Milletvekili Arslan, Vali Öksüz’ü ziyaret etti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Dr. Adnan Öktem, 65 Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve

Eller, aziz şehitlerimiz için semaya açıldı

"106. Yılında Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı" başladı.

Sarıkamış'ta 6 kişi ölmüş 10 kişi yaralanmıştı, 2’inci duruşması görüldü

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde iki aile arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan, 6 kişinin öldüğü ve

83 milyonun kalbi Sarıkamış'ta attı

Sarıkamış Şehitlerinin 106. Yıldönümü pandemi tedbirleri kapsamında düzenlenen törenle anıldı.

Şevin Alaca'nın duruşması 11 Mart'a ertelendi

PKK/KCK'ya yönelik yürütülen terör soruşturması kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olma”

KARS - HAVA DURUMU

KARS