28 Mayıs 2020 Perşembe

admin

İşte Vali Türker Öksüz’ün Kars hayali

iste-vali-turker-oksuzun-kars-hayali

‘Kars’ta Turizm’ konulu seminere katılan Vali Türker Öksüz, yaptığı konuşmada Kars için hayallerini sıraladı. Öksüz turizmdeki kalkınmayı sürekli hale getirebilmek için nelerin yapılması gerektiğini de açıkladı.
01 Haziran 2019 Cumartesi 12:27

 Son dönemlerde Kars‘taki turizm sektöründe yaşanan sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözümler, İl kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonunda gerçekleşen seminerde masaya yatırıldı. Buradaki konuşmasında şehrimiz turizminin giderek artan bir ivme yakaladığına dikkat çeken Vali Türker Öksüz,  ardından nasıl bir Kars hayal ettiğini anlattı. Öksüz şu ifadeleri kullandı;

“Bizim; tüm tarihi eserleri restore edilmiş, Sarıkamış kış turizm merkezinin tüm altyapısı bitmiş, yılda birkaç milyon turist ağırlayabilen, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren Anı Örenyeri tüm insanlığın hizmetine sunulmuş, hayvancılıkta ülkemize birinci sırada katma değer yaratan, peynircilikte kendini markasını oluşturmuş üretilen tarımsal ve hayvansal ürünleriyle hem ülkemiz ihtiyacının önemli bir kısmını sağlayan hem de bu ürünleri Asya ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç eden, ilimizin ve bölgemizin en önemli sorunlarından biri olan işsizlik sorununun çözülmüş olduğu bir Kars hayalimiz var.”

Vali Öksüz, bu hayalleri gerçekleştirebilmek ve turizmin ekonomiye olan katkısını daha üst seviyelere çıkarabilmek için var güçleriyle çalıştıklarını da sözlerine ekledi.


“Herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor”

Konuşmasının devamında Kars’ın kalkınmasında Doğu Ekspresi‘nin çok büyük bir payı olduğuna vurgu yapan Öksüz, bu kalkınmanın sürdürülebilir olması için dikkat edilmesi gereken hususları da dile getirdi. Şehre gelen turistlerin misafir olarak görülmesi ve turistlere Kars misafirperverliğinin en iyi şekilde sergilemesi gerektiğinin altını çizen Vali Öksüz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Özellikle ilimize gelen misafirlerle bire bir ilişki içinde olan taksicisinden, lokantacısına, her kademedeki otel görevlisinden, yöresel ürün satıcısına, işletme sahibinden sokaktaki vatandaşa kadar herkes bu mantaliteye sahip olursa turizmde bir yerlere gelebiliriz. Bu mantaliteyi sağlamak için de 7’den 70’e tüm Karslılarda bir farkındalık oluşması gerekiyor. Herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Turizm sektöründe sürdürülebilir bir kalkınma istiyorsak her şeyi kuralına göre, en iyi örneklere göre planlamalı ve hayata geçirmeliyiz. Bu bağlamda; herkesin elini taşın altına koyarak, elbirliğiyle ilimizin gelişip, kalkınması ve hak ettiği konuma gelmesi için var gücüyle çalışacağına, ilimiz sıcakkanlılığı ve misafirperverliğini göstereceğine olan inancımı belirtmek istiyorum. Bugün burada konusunda uzman turizm sektör temsilcilerinin verecekleri eğitim seminerlerinin ilimiz turizmine büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum.”

Seminer, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, KAÜ İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Gelibolu ve Anadolu Kültür Tarihçisi ve tur rehberi Ali Canip Olgunlu’nun sunumların ardından sona erdi.Haber okunma sayısı: 851

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kars'ta, öldürülen 3 teröriste ait silah ve mühimmatlar ele geçirildi

Kars'ta, öldürülen 3 teröriste ait silah ve mühimmatlar ele geçirildi

İçişleri'nden 81 İl Valiliğine sokağa çıkma kısıtlaması hakkında genelge

İçişleri Bakanlığı, 23-26 Mayıs arası 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genelgeyi 81 il

İçişleri Bakanlığı Kars'ta terör örgütüne yönelik operasyonun detaylarını paylaştı:

- "Şehit Jandarma Yüzbaşı Ferhat Çiftçi'nin komuta ettiği tim, ağır coğrafi koşulların bulunduğu bölgede,

Şehit Yüzbaşı Çiftçi'nin naaşı memleketi Isparta’ya gönderildi

Kars’ın Kağızman ilçesine bağlı Çemçe-Madur bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri

Kağızman kırsalında sıcak çatışma 1 şehidimiz var,

Kağızman İlçesine bağlı Çemçe bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma

Son dakika! Kağızman kırsalında sıcak çatışma 3 terörist etkisiz hale getirildi,

Kars’ın Kağızman İlçesine bağlı Madur bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında

KARS - HAVA DURUMU

KARS