Ali Çelik

25 Ekim 2020 Pazar

kagizmantv

İnce’den 'ince ince' mesajlar!

inceden-ince-ince-mesajlar

CHP eski Milletvekili Muharrem İnce, Kars’ta hükümete mesaj verdi.
14 Ekim 2020 Çarşamba 21:58

 İnce, Sivas’tan başlattığı “Bin Günde Memleket Hareketi” programı kapsamında 36’ncı durağı olan Kars’a geldi.

GAMP Konağı yanında basın açıklaması yapan ince ince mesajlar vererek, “Kars’tan haykırıyoruz ve Türkiye’nin hayvancılık politikasını Ankara’da kravat takmış adamlar belirleyemez. Hayvancılık politikası Ankara’da klimalı odalardan değil, Kars’tan gelerek anlatılarak işe yarar diye düşünüyorum.” dedi.

Buzağının, yemin, hayvanlara kullanılan ilaçların ve çobanların bile yerli değil ithal olduğunu belirten İnce, “Memleket Hareketinin kurucularıyla birlikte Türkiye’yi karış karış gezmeye devam ediyoruz. Bir ilginç tesadüf oldu Kars’ın plakası 36, bizim de gezdiğimiz 36’ncı il burası. 36 plakada denk geldik. İnsan şuna üzülüyor; bu bölgeyi gezerken nasıl olur da Türkiye et, hayvan ithal eder diye şaşkınlıkla izliyoruz. 1 Ocak 2017 tarihinde hükümet sözde milli tarım politikası açıklamıştı, şimdi bakıyorum; buzağı yerli mi? değil, yem yerli mi? değil, hayvanlara kullandığımız ilaç yerli mi? o da değil, çoban yerli mi? çoban da yerli değil. Artık Afganlılar çoban. Bizim kardeşlerimiz, çocuklarımız değil. Türkiye’de ne yazık ki hayvancılığı, tarımı bitirdiler. Uyguladıkları politikalarla, yani soya olsun, mısır olsun, ayçiçeği olsun bunların küspelerine 5 milyar dolara yakın para ödüyoruz. Türkiye bu tarım politikasıyla çöker. Tükettiğimiz kırmızı etin yüzde 90’ı büyükbaş hayvanlardan, yüzde 10’u küçükbaş hayvanlardan, bunu yüzde 75’e 25 yapmak zorundayız. Türkiye’de bu konuda yanlış bir politika uygulanıyor. Deniyor ki; “et için et ırkı, süt için süt ırkı besleyelim” işte bu tam dışarıya teslim olmak demektir. Hayvancılık konusunda problemi çözmek için başlanılması gereken yer çiğ süt ile ilgili çalışmadır. Çiğ sütün problemini çözmediğimiz, çiftçi bundan düzgün para kazanmadığı taktirde dışarıdan et almaya, hayvan almaya devam ederiz. Özellikle Erzurum-Kars arası bu bölge Türkiye’ye bakabilir, Türkiye gibi bir ülkeye daha bakabilir ama cehaletten mi ihanetten mi neden olduğunu bilmiyorum. İster cehalet deyin, ister ihanet deyin ne yazık ki bu ülkenin tarım politikasını bitirdiler. Biz Memleket Harekatı olarak Türkiye’yi karış karış gezmeye devam ediyoruz, sorunları yerinde görüp, bunlara çözüm önerileri öneriyoruz ve mutlaka hayvancılık konusunda devletin bu konulara el atması gerektiğini bir kez daha Kars’tan haykırıyoruz ve Türkiye’nin hayvancılık politikasını Ankara’da kravat takmış adamlar belirleyemez. Hayvancılık politikası Ankara’da klimalı odalardan değil, Kars’tan gelerek anlatılarak işe yarar diye düşünüyorum.” dedi.

Ülke gündemindeki ışık tartışması hakkında da açıklama yapan İnce, “Türkiye’de demokrasiyi çökerttiler, hukuku yok ettiler, kurumları fethettiler, devletin geleneklerini yok ettiler, ışıkla anlaşmışlar, bu cehaletle bunlar dumanla bile anlaşabilirlerdi. Dumanla anlaşırlarsa da şaşırmam. Hayretler içerisinde izliyorum. Devlet hiç bu kadar küçülmemişti, devlet hiç bu kadar aciz olmamıştı, devlet hiç bu kadar başkalaşmamıştı.” diye konuştu.

İnce, bölgede fabrikanın olmamasına da dikkat çekerek, “Hayvancılığı yok ettiler, bizim bu bölgede hayvancılıkta esas olan şey mera hayvancılığıdır. Meraları peşkeş çekerseniz, Sayıştay meralar peşkeş çekiliyor diye rapor yayınladı. Sayıştay raporunu okursak bunu görürüz zaten, bizim öncelikle yapmamız gereken bunu ayağa kaldırmaktır. Bunu yaptığımız da fabrikalar da onunla birlikte gelecektir.” şeklinde konuştu.İnce ve beraberindekiler daha sonra esnaf ziyareti gerçekleştirerek, esnafın sorunlarını ve taleplerini dinledi.

ince’den-ince-ince-mesajlar!-(1).jpgince’den-ince-ince-mesajlar!-(3).jpgince’den-ince-ince-mesajlar!-(8).jpgince’den-ince-ince-mesajlar!-(2).jpgince’den-ince-ince-mesajlar!-(6).jpgince’den-ince-ince-mesajlar!-(7).jpgince’den-ince-ince-mesajlar!-(4).jpgince’den-ince-ince-mesajlar!-(5).jpgHaber okunma sayısı: 200

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Karakurt Barajı 346 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek,

Aras Nehri üzerinde kurulan Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Karakurt HES Barajı yıllık ortalama 346 milyon

Arslan ve Kılıç'ın girişimleriyle Kars'a 30 doktor atandı

65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile Tarım, Orman ve

Vizontele filmi Kars’ta gerçek oldu!

Vizontele filmindeki ünlü komedyen Şafak Sezer’in “Baba kaputu açmışlar, bir de aküyü çalmışlar”

Kars’ta kendini polis olarak tanıtan hırsızlar yakalandı

Kars’ta kendisini polis olarak tanıtan hırsızları gerçek polisler kıskıvrak yakaladı.

HDP önündeki evlat nöbeti direnişine bir aile daha katıldı

Eyleme katılan ve kardeşi Özal Aymaz için Kars'tan Diyarbakır'a gelen ağabey Fettah Aymaz, "Kardeşim

Kars polisi 405 bin kişiyi kurtardı!

Son 1 yılda yaklaşık 14 milyon lira dolandırıcılık yapan 3 çetenin ağından 405 bin vatandaş kurtarıldı.

KARS - HAVA DURUMU

KARS