29 Şubat 2020 Cumartesi

admin

Dolandırıcılara yönelik Türkiye’de ilk operasyon Kars’ta gerçekleştirildi

dolandiricilara-yonelik-turkiyede-ilk-operasyon-karsta-gerceklestirildi

0850 hatların kullanılması suretiyle yapılan dolandırıcılık şüphelilerinin yakalanmasına yönelik Türkiye’de yapılan ilk operasyon Kars’ta gerçekleştirildi.
22 Ocak 2020 Çarşamba 12:46

 Kars Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Kars merkezli İstanbul, Ankara, Bursa, Manisa ve Amasya illerinde 23 adrese eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda 19 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Şahısların Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma (TCK madde 220) ve (TCK madde 158 -1 L,F) Nitelikli Dolandırıcılık suçu kapsamında gözaltına alındığı belirtildi. Yakalanan şahısların adli işlemleri, sorgu ve soruşturmaları Kars İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce devam ediyor.

Yapılan açıklamada; banka hesaplarında suçtan elde edildiği değerlendirilen yaklaşık 33 milyon 500 bin TL tutarında para transferi gerçekleştirildiği tespit edilmiş olduğu da belirtilerek, “Şüphelilerin yakalanmasına ve suçlarda kullanılan dijital materyallerin elde edilmesine yönelik 21.01.2020 günü Kars merkezli İstanbul, Ankara, Bursa, Manisa ve Amasya illerinde 23 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma (TCK madde 220) ve (TCK madde 158 -1 L,F) Nitelikli Dolandırıcılık suçu kapsamında (19) şahıs gözaltına alındı. Yakalanan şahısların adli işlemleri, sorgu ve soruşturmaları Kars İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce devam etmektedir.”denildi.

Kars Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, bir şahsın 0850 hattan aranarak, karşısındaki şahsın banka görevlisi gibi kendisini tanıtıp adına kredi tahsisi yapıldığı ve iptalini sağlamak suretiyle müşteki şahıstan kart ve kimlik bilgileri alınarak toplamda 15 bin TL dolandırılması üzerine çalışma başlattı.

Kars Emniyet Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklamada, sosyal paylaşım sitelerinde Banka Ödeme Sayfaları, E-Devlet gibi sitelerin sahtesinin oluşturulduğu hatırlatılarak, bu sahte sitelere giriş yapan Türkiye genelinde çok sayıda vatandaşın, kart ve kimlik bilgilerini depolandığı belirtildi. Böylece dolandırıcıların, daha sonra vatandaşları 0850’li numaralardan arayarak kendilerini banka personeli olarak tanıtıp önceden elde ettikleri kart ve kimlik bilgilerini kullanarak mustekilere 3d secure işlemleri, kredi çekme, havale ve EFT gibi işlemler yaptırılmak suretiyle çok sayıda vatandaşın dolandırıldığı belirtilerek, şüpheli şahısların elde edilen paraları aracı hesaplarla kendi hesaplarına havale ettikleri vugurlandı.Yapılan açıklamada vatandaşlar, örgüt üyelerinin facebook, instgram ve twitter vb. gibi sosyal paylaşım sitelerinde hesaplar açarak "kredi masrafları geri karşılanıyor aşağıdaki linke tıklayın" , "kart aidatlarınızı geri yatırıyoruz aşağıdaki linke tıklayın" gibi reklamlar verdiği yönünde de uyarıldı. Yapılan uyarılarda “Ayrıca vatandaşlar, şüpheli şahıslara ait olan e-devlet ve bilinen banka sitelerinin görüntüsüne benzer kopya sitelere yönlendirilip, müştekilerin burada boş kutucuklara kart aidatlarını ve kredi masraflarını alacakları düşüncesi ile tüm kart bilgileri ve kimlik bilgilerini verdikleri, bunun üzerine örgüt üyelerinin müşterileri arayarak kendi kopya sitelerine girdikleri saat dilimini belirterek bu saatlerde işlem yapıp yapmadıklarını teyit ettikleri ve onay aldıklarında provizyonda kalan işleminizi iptal edelim diyerek müştekilere gelen ve aslında kendilerine yaptırdıkları havale EFT gibi işlemlerin şifrelerini aldıkları tespit edilmiştir.”denildi.

Öte yandan Kars Emniyet Müdürlüğü, örgütün yönetici kadrosu ve üyelerinin yakalanmasına yönelik Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile birlikte yürütülen teknik takipli ve fiziki takipli analiz çalışmalarının Yurt genelinde yapıldığını belirtti.

Banka hesaplarında suçtan elde edildiği değerlendirilen yaklaşık 33 milyon 500 bin TL tutarında para transferi gerçekleştirildiği tespit edilmiş olduğu da belirtilerek, “Şüphelilerin yakalanmasına ve suçlarda kullanılan dijital materyallerin elde edilmesine yönelik 21.01.2020 günü Kars merkezli İstanbul, Ankara, Bursa, Manisa ve Amasya illerinde 23 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma (TCK madde 220) ve (TCK madde 158 -1 L,F) Nitelikli Dolandırıcılık suçu kapsamında (19) şahıs gözaltına alındı. Yakalanan şahısların adli işlemleri, sorgu ve soruşturmaları Kars İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce devam etmektedir.”denildi.

Yapılan açıklamada; “Vatandaşlarımızın 0850 hatlardan gelen aramalara, özellikle kendilerini banka görevlileri olarak tanıtan şahıslara herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamaları ve yine özellikle cep telefonlarına dolandırıcılar tarafından yönlendirilen SMS mesajlarını ve gelen şifre bilgilerini karşı tarafla paylaşmamaları gerekmektedir.” Şeklinde uyarıda bulunuldu.

dolandiricilara-yonelik-turkiye’de-ilk-operasyon-kars’ta-gerceklestirildi-(2).jpgdolandiricilara-yonelik-turkiye’de-ilk-operasyon-kars’ta-gerceklestirildi-(3).jpgdolandiricilara-yonelik-turkiye’de-ilk-operasyon-kars’ta-gerceklestirildi-(1).jpgHaber okunma sayısı: 146

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kağızman'da 38 Köyün Yolu Ulaşıma Kapalı

Kağızman İlçesi’nde 38 köyün ilçe merkeziyle bağlantısı kesildi.

Kağızman'da Portakal Kafe Açılışı Yapıldı,

Kağızman ilçesinde Son Yıllarda Apart otelllerin yapılması ile birlikte alt katlarında Cafe olarak

Kağızman'da Elektrik Tellerine Takılan Güvercini Tedaş Kurtardı

Kağızızman İlçesi'nde elektrik tellerine takılan güvercin, TEDAŞ ekipleri tarafından kurtarıldı.

Kağızman'da kar kütleleri kamyonlarla ilçe dışına taşınıyor

Kağızman Belediyesi tarafından ilçede dünden beri etkili olan kar yağışının ardından ilçe merkezi ve

Gazeteci Bedir Altunok’a En İyi Haber Ödülü

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen Gazetecilik Başarı Ödülü-2019 Yarışmasının sonuçları

Kars Polisinden Şafak Operasyonu

Kars'ta özel hareket ve terör şube polisleri şafak operasyonu düzenlendi.

KARS - HAVA DURUMU

KARS