22 Ocak 2020 Çarşamba

admin

Doğu: “Koca koca devletler insan hakları noktasında sınıfta kalmaktadır”

dogu-koca-koca-devletler-insan-haklari-noktasinda-sinifta-kalmaktadir

Kars Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu, “Maalesef koca koca devletler insan hakları noktasında sınıfta kalmaktadırlar.” dedi.
10 Aralık 2019 Salı 13:10

 Kars Valiliği tarafından 10 Aralık İnsan Hakları Günü konferansı düzenlendi.

Kafkas Üniversitesi Ahmet Arslan Kongre Merkezinde düzenlenen konferans İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kars Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu, 10 Aralık 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin ilan edilmesiyle bugünün o zamandan bu zamana kutlanan bir gün olduğunu söyledi.

Bölgelerinde savaş olan, kan, gözyaşı ve zulüm olan insanların aileleri ve çocuklarıyla daha iyi bir dünyada, daha huzurlu bir dünyada yaşamak istek ve arzularının maalesef tellere takıldığı, duvarların örüldüğü bir dünyadayız. Maalesef koca koca devletler insan hakları noktasında sınıfta kalmaktadırlar. İnşallah bizim isteğimiz, arzumuz malumunuz biz 3,5-4 milyon Suriyeli kardeşimizi bağrımızda barındırıyoruz. Münferit bazı olumsuzluklar yaşanıyor olabilir ama biz buyuz. Bizim tarihimizden, kültürümüzden, geçmişimizden gelen, dinimizin emrettiği, ecdadımızın 24 milyon kilometrekarede Türkiye’nin 30 katı, 3 kıtada sadece 11 milyon saf Türk’le 120 milyon insana Osmanlı İmparatorluğu  topraklarında hoşgörüyle, sevgiyle herkesin kendi dini, inancı, ırkı ve özgür bir düşünceyle yaşaması düşüncesiyle yaşaması noktasında yapa gelen bir ecdadın torunları olarak bu bizim boynumuzun borcudur. Çünkü bir yerde masumun gözyaşı akıyorsa, mazlumun kanı akıtılıyorsa biz Türk milleti olarak orada haksızın karşısında, haklının, masumun ve ezilenin yanında hep olmuşuzdur, olacağızdır, olmaya da devam edeceğizdir. Bu duygu ve düşüncelerle 10 Aralık İnsan Hakları Gününün hayırlara vesile olmasını, dünyada akan mazlumun kanının, gözyaşının dinmesi, daha huzurlu, mutlu, barış dolu, sağlıklı bir dünya temennisiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Çapar, “İnsan Haklarının Tarihsel Gelişimi ve Dünyadaki Mevcut Durumu” hakkında katılımcılara bilgi vererek günün anlam ve önemini anlattı.Konferans, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle liseler arası düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

dogu-“koca-koca-devletler-insan-haklari-noktasinda-sinifta-kalmaktadir”-(1).jpgdogu-“koca-koca-devletler-insan-haklari-noktasinda-sinifta-kalmaktadir”-(2).jpgdogu-“koca-koca-devletler-insan-haklari-noktasinda-sinifta-kalmaktadir”-(4).jpgdogu-“koca-koca-devletler-insan-haklari-noktasinda-sinifta-kalmaktadir”-(3).jpgdogu-“koca-koca-devletler-insan-haklari-noktasinda-sinifta-kalmaktadir”-(5).jpgdogu-“koca-koca-devletler-insan-haklari-noktasinda-sinifta-kalmaktadir”-(6).jpgHaber okunma sayısı: 226

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kars'ta Jandarma Polis Ortaklığı

Sarıkamış İlçesinde yaklaşık 20 bin kişi 105. yıl önce donarak şehit olan Mehmetçikler için ellerinde

Saygı yürüyüşü başladı

Sarıkamış Şehitlerini anmak için düzenlenen saygı yürüyüşü Kızılçubuk Zirvesi’nden başladı.

On binler Şehitler için Sarıkamış’ta bir araya geldi

Sarıkamış Şehitlerini anmak için düzenlenen saygı yürüyüşüne on binlerce katılımcı eksi 10 derece bir

Sarıkamış Şehitleri anısına meşaleli kayak ve lazer gösterisi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, JAK timlerince

Sarıkamış’ta kardan şehit askerler heykelinin açılışı yapıldı

105 yıl önce Sarıkamış Harekatı’nda şehit düşen 90 bin askerin anısına yapılan kardan şehit askerler

Doğu Ekspresi Raydan Çıktı

Ankara'da, yolcuları bıraktıktan sonra temizlik ve bakım için Marşandiz Bakım İstasyonu'na giden Turistik Doğu

KARS - HAVA DURUMU

KARS