Ali Çelik

25 Ekim 2020 Pazar

kagizmantv

Diyanet sen Kars Şube Başkanı Keleş'ten

diyanet-sen-kars-sube-baskani-kelesten--

7 Ekim tarihleri arasında kutlanmakta olan "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" münasebetiyle Diyanet sen Kars Şube Başkanı Ebubekir Keleş yazılı bir mesaj yayımladı.
01 Ekim 2020 Perşembe 21:20

 7 Ekim tarihleri arasında kutlanmakta olan "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" münasebetiyle Diyanet sen Kars Şube Başkanı  Ebubekir Keleş yazılı bir mesaj yayımladı.

 

Dinayet sen Kars Şube Başkanı Ebubekir Keleş, yayımladığı mesajda,"Camilerimiz yüzyıllardır Müslümanların aynı gayeyle buluştuğu, makam, mevki, zengin, fakir düşünce farklılığın üstünde  kaynaşma, muhabbet sevgi ve saygının pekiştiği yerlerdir. Peygamber Efendimiz (sa) de “Şehirlerde Allah'ın en çok sevdiği yerler mescitlerdir.” buyurmaktadır.
 

1-7 Ekim tarihleri “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır. Her yıl ilgili hafta dolayısıyla ayrı bir tema işlenmekte olup, bu yılın teması Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından “Cami ve Hayat” olarak belirlenmiştir. 

 Nitekim camiler ile hayatımızı ayırdığımızda değerlerimizle de uzaklaşmaktayız.  Kur’anı Kerimde ilk mescit olarak Kabe zikredilmekte olup bizler buradan caminin insanlık tarihi ile camilerin/mabetlerin tarihi paraleldir.

Tarih boyunca Müslümanlar yaşamlarını ve İnşa ettikleri şehirleri camileri merkez alarak inşa etmişlerdir. Dolayısıyla insan yaşamıyla bu kadar ilişkili olan camilerimiz İslam toplumlarının merkezi haline gelmişlerdir. Nitekim camilerimiz tarih boyunca birliğin, sevginin, yardımlaşmanın, ilim, ahlak ve hikmetin öğretildiği yerler olmuştur. 
 

Camilerimiz insanın kendi ve Rabbı arasındaki bağı olan ibadet ve duanın gerçekleştiği yerler olduğu gibi toplumun ortak bilinç ve şuurunun oluştuğu mekanlardır. Din görevlilerimiz ise toplumu her konuda aydınlatmakla görevli olmuş ve Allah'ın kitabını ve Hz. Peygamberin sünnetini insanlara anlattıkları gibi toplumda kendilerine ihtiyaç duyulan her alanda hizmet vermekten kaçınmamışlardır. 
 

Nitekim ülkemizde yaşanan hain darbe girişiminde korkusuzca minarelerimizden salaları okuyarak milletimize önderlik ettiği gibi son zamanlarda yaşadığımız pandemi sürecinde de büyük bir sorumluluk üstlenerek halkımızın hizmetkarı olmuşlardır. Toplumumuza rehber ve önderlik eden, mihrabın, minberin, minarelerin, kürsülerin hakkını veren tüm din görevlilerinin haftasını tebrik ederim."diye ekledi Haber okunma sayısı: 402

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Karakurt Barajı 346 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek,

Aras Nehri üzerinde kurulan Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Karakurt HES Barajı yıllık ortalama 346 milyon

Arslan ve Kılıç'ın girişimleriyle Kars'a 30 doktor atandı

65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile Tarım, Orman ve

Vizontele filmi Kars’ta gerçek oldu!

Vizontele filmindeki ünlü komedyen Şafak Sezer’in “Baba kaputu açmışlar, bir de aküyü çalmışlar”

Kars’ta kendini polis olarak tanıtan hırsızlar yakalandı

Kars’ta kendisini polis olarak tanıtan hırsızları gerçek polisler kıskıvrak yakaladı.

HDP önündeki evlat nöbeti direnişine bir aile daha katıldı

Eyleme katılan ve kardeşi Özal Aymaz için Kars'tan Diyarbakır'a gelen ağabey Fettah Aymaz, "Kardeşim

Kars polisi 405 bin kişiyi kurtardı!

Son 1 yılda yaklaşık 14 milyon lira dolandırıcılık yapan 3 çetenin ağından 405 bin vatandaş kurtarıldı.

KARS - HAVA DURUMU

KARS