24 Kasım 2020 Salı

admin

Bedesten, yaz-kış vatandaşlara hizmet verecek!

bedesten-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek

Kars Valiliği tarafından yaptırılan Bedesten Projesi içerisinde yer alan mini alışveriş merkezi, modern sisteme uygun, yaz aylarında çatısı alacak, kış aylarında kapatılacak şekilde dizayn ediliyor.
29 Ekim 2020 Perşembe 12:20

 Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Kars Kalesi eteklerinde devam eden projeleri inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Çalışmaların hızlandırılması için talimat veren Öksüz, çalışmaları merak ederek bölgeye gelen bazı vatandaşlarla da sohbet etti.

Vatandaşların sorunlarını dinleyen ve çözümü için talimat veren Öksüz ,bölgedeki çalışmalar hakkında gazetecilere açıklama yaparak, “Bedesten çalışmaları ve Kars Vadisi Projesiyle birlikte entegre bir şekilde devam ediyor. Vadi Projesinde sona geliyoruz, Bedesten ve Çevre Düzenlemesi Projesinde de yaklaşık yüzde 75’i geçtik. İnşallah sona doğru yaklaşıyoruz, amacımız yılsonunda buradaki hem Bedesten hem Vadi hem de Kent Müzesi çalışmasını çevre düzenlemesini bitirip halkımızın, Karslı hemşerilerimizin sunmak istiyoruz.” dedi.

Bölgede bulunan ve restorasyonu devam eden Mazlumağa ve Muradiye Hamamlarının da mevcut projelerle çalışmaların devam ettiğini ifade eden Öksüz, “Amacımız hamamları da eş zamanlı olarak hizmete sunmak hatta buna Bedestenin yukarı tarafında biliyorsunuz Beylerbeyi Sarayı olarak kültür varlığımız şeklinde hizmetine devam eden, fakat bizim yeni projelerimizle birlikte restorasyon çalışmaları devam ediyor ve bir konaklama tesisi olarak kullanacağımız restorasyon işinde de sona geldik. Umuyorum ki tüm projeleri birlikte 1-2 ay içerisinde sene sonuna doğru hizmete almış oluruz.” ifadesini kullandı.

Bedesten projesinde açılır-kapanır bir çatı sisteminin yapıldığını da kaydeden Öksüz, “Yazın çatı açılarak daha ferah bir şekilde vatandaşlarımız burayı kullanabilecekler, kış şartlarına da hem uygun olmuş olarak kapanacak. Küçük bir alışveriş mekanı olarak hem burada yaşayan vatandaşlarımıza hem de dışarıdan gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerimize inşallah hizmet verecek. Burası Kars için önemli bir turizm noktası ama aynı zamanda burada yaşayan halkımız, vatandaşımız için de boş zamanlarını geçirebileceği dinlenme, eğlenme yeri inşallah olacak. Biz her iki amacı da düşünerek burayı projelendirdik. Tabi ki Kars’a değer katacak bir alan burası. Bir tarihi alan biliyorsunuz, bu bölgede kültür varlıklarımız, tarihsel değeri olan yapılarımız yoğunlukta bulunuyor, amacımız Harakani Hazretlerinin Türbesiyle birlikte hepsi birbirini bütünleyen şekilde Kars’ın hem turizmine hem tarihine hizmet etsin. Bu kültürel değerler başka şehirlerde daha az, biz de daha çok ve bir arada bulunuyor. Biz de istedik ki onların bu değerine ilişkin çevre düzenlemesiyle birlikte burası yaşayan bir yer haline gelsin. İnşallah o hale getirmek için de çabalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

bedesten,-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek!-(1).jpgbedesten,-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek!-(2).jpgbedesten,-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek!-(3).jpgbedesten,-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek!-(4).jpgbedesten,-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek!-(5).jpgbedesten,-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek!-(6).jpgbedesten,-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek!-(7).jpgbedesten,-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek!-(8).jpgbedesten,-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek!-(9).jpgbedesten,-yaz-kis-vatandaslara-hizmet-verecek!-(10).jpgHaber okunma sayısı: 299

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Karakurt Barajı 346 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek,

Aras Nehri üzerinde kurulan Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Karakurt HES Barajı yıllık ortalama 346 milyon

Arslan ve Kılıç'ın girişimleriyle Kars'a 30 doktor atandı

65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile Tarım, Orman ve

Vizontele filmi Kars’ta gerçek oldu!

Vizontele filmindeki ünlü komedyen Şafak Sezer’in “Baba kaputu açmışlar, bir de aküyü çalmışlar”

Kars’ta kendini polis olarak tanıtan hırsızlar yakalandı

Kars’ta kendisini polis olarak tanıtan hırsızları gerçek polisler kıskıvrak yakaladı.

HDP önündeki evlat nöbeti direnişine bir aile daha katıldı

Eyleme katılan ve kardeşi Özal Aymaz için Kars'tan Diyarbakır'a gelen ağabey Fettah Aymaz, "Kardeşim

Kars polisi 405 bin kişiyi kurtardı!

Son 1 yılda yaklaşık 14 milyon lira dolandırıcılık yapan 3 çetenin ağından 405 bin vatandaş kurtarıldı.

KARS - HAVA DURUMU

KARS