Ali Çelik

Kahraman sağlıkçı anlattı:

kahraman-saglikci-anlatti-

Kars'ta yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yendikten sonra çok sevdiği mesleğine dönen paramedik Hediyetullah Kaplan, yeniden ekip arkadaşlarıyla göreve çıkıp hastaların yardımına koşmanın mutluluğunu yaşıyor.
22 Temmuz 2020 Çarşamba 14:13

 Kağızman 2 No'lu Kötek Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda paramedik olarak görev yapan 26 yaşındaki Kaplan, yaklaşık 20 gün önce halsizlik nedeniyle hastaneye başvurdu.

Kars Harakani Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan paramedik Kaplan'a 19 Haziran'da Kovid-19 tanısı konuldu. Yaklaşık bir hafta hastanede yatan ve ikinci testi negatif çıkan Kaplan daha sonra evde karantinaya alındı.

Evde bir odada 8 aylık hamile eşinin gözetiminde süreci atlatan Kaplan, yeniden göreve dönünce İl Sağlık Müdürlüğü 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde alkışlarla karşılandı.

Hediyetullah Kaplan yaptığı açıklamada, halsizlik üzerine hastaneye başvurduğunu ve testinin pozitif çıktığını söyledi.

Testleri pozitif çıktıktan sonra 5 gün hastanede yattığını ifade eden Kaplan, "5 gün sonra eve gittim, burada karantina sürecim devam etti. Tabii bu süreç biraz can sıkıntısı oldu. Bu süreçte bir şey yapamıyorsun, sosyal ortama giremiyorsun, işimi özledim." dedi.Kaplan, çok zor bir dönem geçirdiğini anlatarak, "Biz 112 görevlileri olarak riskli bir birimde çalışıyoruz, o yüzden her an bulaşma riski yüksek. Pandemi süresince tüm 112 arkadaşlarım dışarı çıktığımızda eldiven, maskemize dikkat ediyorduk, çünkü bize bulaştıysa başkalarına buluşturma riskimiz vardı. Sosyal mesafemizi koruyalım, maskemizi hiç çıkarmayalım çünkü, can sıkıntısı solunum sıkıntısından daha iyidir." diye konuştu.

- "Anne, babanıza, yaşlılara hastalık bulaştırabilirsiniz"

Solunum cihazına bağlanmanın büyük sıkıntılar yaşattığını dile getiren Kaplan, "Kovid bulaştı mı hastanede solunum cihazlarına maruz kalabilirsin, bu hastalık çok ciddi bir şey. 'Gencim, bana bir şey olmaz' dersin ama anne, babanız var, yaşlılara bulaştırma riski var. Bugün işe başladım ambulansı, istasyonu gördüm can sıkıntımı biraz atmış oldum." ifadesini kullandı.

Kağızman 2 No'lu Kötek Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu sorumlusu Ayşe Ustamehmetoğlu ise koronavirüs sürecinde Kaplan'ın Kovid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle tedirgin olduklarını belirterek, "Hep beraber üstesinden geldik, hepimiz çok dikkatli olduk, gerek istasyon gerek ambulans temizliği, bunlar çok önemli şeyler. Hepimiz özverili şekilde çalışıyoruz. Bu süreçte sadece 1 arkadaşımız bu hastalığı atlattı, diğer hiç kimse koronavirüs kapmadı, bundan çok memnumum." diye konuştu.

Ustamehmetoğlu, o süreçte tedirginlik olmasına rağmen işlerini yapmaya devam ettiklerini vurgulayarak "Şimdi arkadaşımız Kaplan'ın karantina süreci bitti, geri geldi, artık sonuçları negatif, tekrar ekipçe aynı özveriyle çalışmaya devam edeceğiz. Genellikle gençler 'bize bir şey olmaz' düşüncesiyle çok dışarı da dolaşıyor, diğer insanlarla da irtibattalar ama evlerimizde annelerimiz, babalarımız var, onlar yaşlı. Gençlerin onlara hastalığı bulaştırma riski çok fazla. Kovid-19 en ufak bir temastan bile bulaşabilir, gençlerin de çok dikkatli olmasını istiyoruz." çağrısında bulundu.

kahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(1).jpgkahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(2).jpgkahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(3).jpgkahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(4).jpgkahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(5).jpgkahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(6).jpgkahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(7).jpgkahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(8).jpgkahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(9).jpgkahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(10).jpgkahraman-saglikci-anlatti-can-sikintisi-solunum-sikintisindan-iyidir-(11).jpgHaber okunma sayısı: 1966

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Karakurt Barajı 346 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek,

Aras Nehri üzerinde kurulan Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Karakurt HES Barajı yıllık ortalama 346 milyon

Arslan ve Kılıç'ın girişimleriyle Kars'a 30 doktor atandı

65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile Tarım, Orman ve

Vizontele filmi Kars’ta gerçek oldu!

Vizontele filmindeki ünlü komedyen Şafak Sezer’in “Baba kaputu açmışlar, bir de aküyü çalmışlar”

Kars’ta kendini polis olarak tanıtan hırsızlar yakalandı

Kars’ta kendisini polis olarak tanıtan hırsızları gerçek polisler kıskıvrak yakaladı.

HDP önündeki evlat nöbeti direnişine bir aile daha katıldı

Eyleme katılan ve kardeşi Özal Aymaz için Kars'tan Diyarbakır'a gelen ağabey Fettah Aymaz, "Kardeşim

Kars polisi 405 bin kişiyi kurtardı!

Son 1 yılda yaklaşık 14 milyon lira dolandırıcılık yapan 3 çetenin ağından 405 bin vatandaş kurtarıldı.

KARS - HAVA DURUMU

KARS