kagizmantv

05 Temmuz 2020 Pazar

admin

İlkbahar sonunda etkili olan kar ve dolu "Kağızman kayısısı"nı vurdu

ilkbahar-sonunda-etkili-olan-kar-ve-dolu-kagizman-kayisisini-vurdu

Kars'ın Kağızman ilçesinde üretilip yurt dışına ihraç edilen ve yurttaki endemik türlerden olan "Kağızman kayısı"sının rekoltesinde, ilkbaharın son günlerinde etkili olan dolu ve kar yağışı nedeniyle yüzde 60 düşüş bekleniyor.
27 Mayıs 2020 Çarşamba 14:39

 Kars'ın Kağızman ilçesinde yetişen ve zengin aromasıyla bilinen kayısı, yörede kısa süre önce etkili olan kar yağışı, dolu ve soğuk havaya maruz kaldı.

İriliği ve lezzeti bakımından Türkiye'de yetiştirilen ender kayısı türlerinden olan ve ihraç edilen Kağızman kayısısının bulunduğu bahçeler, bu nedenlerle zarar gördü.

Kağızman Ziraat Odası Başkanı Sülhettin Günday yaptığı açıklamada, Kağızman'da üreticilerin geçimlerini kayısıdan sağlandığını söyledi.

Havaların erken ısınmasıyla Kağızman'da kayısı ağaçlarının çiçeklerini erken açtığını anlatan Günday, "Çiçek zamanında soğuk hava ve yağış olduğu zaman kayısı olumsuz etkileniyor. Kayısıda çiçekteki nektarı donduğu zaman verim düşüyor." dedi.

- ''Mayıs sonundaki kar yağışı verimi düşürdü''Günday, mayısın son günlerinde yörede etkili olan soğuk havanın verimi olumsuz etkilediğini belirterek, "Kağızman kayısısı rekoltesinde mayıs sonunda yağan kardan dolayı yüzde 60 oranında azalma bekliyoruz. Kağızman kayısı lezzeti bakımından diğerlerinden daha güzel ama maalesef iki yıldır don olayından dolayı rekoltede düşüş var." diye konuştu.

Kayısıyı ihraç eden üretici Engin Toper de kayısı ağaçlarının bu yıl erken çiçek açtığını aktararak, "Kağızman'da bu yıl ilkbaharda hava sıfırın altına düştü ve kayısı çiçekleri erkenci dona yakalandı. Kağızman'daki kayısı üretimin en büyük kaybı soğuk havada oldu." ifadesini kullandı.

Yeni tip koranavirüs (Kovid-19) nedeniyle alınan tedbirlerin Kağızman ilçesinde kayısı toplama sırasında esnetilmesini de isteyen Toper, şunları kaydetti:

"Kağızman kayısının raf ömrü daha uzun, lezzet ve aroması daha güzel, burada rakım yükseldikçe kayısının lezzeti daha güzel oluyor. Kayısı üreticilerinin olumsuz hava koşulları sonrası koronavirüsten de etkilenmemesi için yetkililerden destek bekliyoruz. Özellikle kayısı toplama döneminde işçilere gerekli izinlerin verilmesini istiyoruz."

ilkbahar-sonunda-etkili-olan-kar-ve-dolu-kagizman-kayisisini-vurdu-(1).jpgilkbahar-sonunda-etkili-olan-kar-ve-dolu-kagizman-kayisisini-vurdu-(2).jpgilkbahar-sonunda-etkili-olan-kar-ve-dolu-kagizman-kayisisini-vurdu-(3).jpgilkbahar-sonunda-etkili-olan-kar-ve-dolu-kagizman-kayisisini-vurdu-(4).jpgilkbahar-sonunda-etkili-olan-kar-ve-dolu-kagizman-kayisisini-vurdu-(5).jpgilkbahar-sonunda-etkili-olan-kar-ve-dolu-kagizman-kayisisini-vurdu-(6).jpgilkbahar-sonunda-etkili-olan-kar-ve-dolu-kagizman-kayisisini-vurdu-(7).jpgilkbahar-sonunda-etkili-olan-kar-ve-dolu-kagizman-kayisisini-vurdu-(8).jpgilkbahar-sonunda-etkili-olan-kar-ve-dolu-kagizman-kayisisini-vurdu-(9).jpgHaber okunma sayısı: 244

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kaymakam Çınar, Dere Islahı Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Kağızman Kaymakamı İshak Çınar, Aşağı Kara güney, Yukarı Kara güney ve Kara kale ve Tomruk taş

Kars yöresel ürünleri İzmir’de satılacak

Kars’ın yöresel ürünleri İzmir’in Gaziemir İlçesinde satılacak.

Kars’ta, Fevzi Çakmak mahalle sakinleri sokağa döküldü

Kars Fevzi Çakmak Mahalle sakinleri sokağa dökülerek seslerini duyurmak istedi. Kars’ın en eski mahallelerinden

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Arslanoğlu:

AK Parti Kars İl Kadın Kolları Başkanlığı, sahipsiz ve sessiz sokak hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarının

Kars Valiliğinden yeni YKS kararları

Kars İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 27-28 Haziran 2020 tarihlerindeki Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

Ahmet Arslan, Bakü Parlamenterler Platformu seminerine katıldı

65. Hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Kars Milletvekili, AGİT-PA üyesi Ahmet Arslan, Video

KARS - HAVA DURUMU

KARS