28 Mayıs 2020 Perşembe

admin

Ilgar Geçidi Sürücülerin Kâbusu Olmaktan Çıkacak

ilgar-gecidi-suruculerin-kbusu-olmaktan-cikacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Geçit vermeyen Ilgar Geçidi`nin geçit verebilir hale gelmesi için tünele ihtiyaç vardı, onun projesini bitirdik." dedi.
06 Mart 2017 Pazartesi 21:24

 Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kış aylarında sürücülerin korkulu rüyası olan ve Türkiye`yi Gürcistan`a bağlayan Ilgar Geçidi`ne tünel yapılacağını belirterek, "Geçit vermeyen Ilgar Geçidi`nin geçit verebilir hale gelmesi için tünele ihtiyaç vardı, onun projesini bitirdik, tünel artı beraberinde 41 kilometrelik bölünmüş yolun ihalesini yaptık ve inşallah ayın 11`inde oranın da temelini atıp vira bismillah diyeceğiz." dedi.

Bakan Arslan 16 Nisan'daki halk oylamasına değinerek, "Önümüze bir süreç koyduk, dedik ki geçmişte bu ülke çift başlı yönetimden çok sıkıntılar çekti. Bunun faturasını da vatandaş olarak biz çektik. Biz gelecekte çift başlılık olmasın, ülke tek merkezden yönetilsin diye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni Meclisten geçirip size getirdik, karar sizin. Ülkenin tek merkezden yönetilmesi daha güçlü hizmet edebilmemiz için lazım. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın en sağlıklı sistemi kurmaya çalışıyoruz." dedi.  

“Gençler de seçilebilsin istiyoruz”

Arslan, ülkede sağlıklı bir sistem kurulması adına çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, "Bu ülke tek merkezden yönetilsin. Bunu, birilerinin söylediği gibi Erdoğan için yapmıyoruz. Derdimiz Erdoğan sonrası için çift başlılık olmasın. Bu ülkede doğacak her kişi, her doğan için sağlıklı sistem kurulsun istiyoruz. Gençler de seçilebilsin istiyoruz." ifadesini kullandı.

Bölgede ulaşımın daha rahat şekilde sağlanabilmesi için bölünmüş yol ve sıcak asfalt çalışması yaptıklarını hatırlatan Arslan, “Kars'ın etrafındaki coğrafyaya daha hızlı erişebilmesi, ulaşabilmesi, ticareti güçlendirebilmesi için bölünmüş yollarla her yere erişmesi lazım. Bunun ilki bu yolun Digor üzerinden Tuzluca'ya dolayısıyla Iğdır’a, Doğubayazıt’a, Van’a kadar gidebilmesiydi ve bu bölünmüş yolun sürecini başlattık ve burası sıcak asfalt olacak." diye konuştu.Sürücülerin korkulu rüyası Ilgar Tüneli ile sona erecek

Arslan, sözlerine şöyle devam etti:

"Kars'ın kuzeyine gidince de Kars - Ardahan arası da bölünmüş yol oldu. Biz istiyoruz ki, devamında da hareketlilik, canlılık olsun. O yüzden Aktaş Sınır Kapısı'nı canlandırmak için Mozeret Tüneli'nin temelini atmıştık, orası da bitiyor inşallah. Böylece, Kars'ı Aktaş Sınır Kapısı üzerinden Gürcistan'a daha kolay erişilebilir hale getireceğiz. Ardahan-Posof arası yol çok kötü. Orada kış şartları nedeniyle de bazen eylülün ortasında kar düşmeye başlıyor ve 6-7 ay ciddi sıkıntı yaşanıyordu. Birde Ilgar Geçidi var. Geçit vermeyen Ilgar Geçidi'nin geçit verebilir hale gelmesi için tünele ihtiyaç vardı, onun projesini bitirdik, tünel artı beraberinde 41 kilometrelik bölünmüş yolun ihalesini yaptık ve inşallah ayın 11'inde oranın da temelini atıp vira bismillah diyeceğiz."

Arslan, Ardahan'ın Damal ile Posof ilçeleri arasındaki 2 bin 918 rakımlı Ilgar Dağı'nda yer alan ve Türkiye'yi Gürcistan'a bağlayan 2 bin 540 rakımlı Ilgar Geçidi'nde kışın yaşanan güçlüklerin ortadan kaldırılması amacıyla yapılacak tünel sayesinde Kars ve Ardahan'ın Gürcistan'a kolay ulaşabileceğini, komşu ülkeden gelen yük hareketinin de bölgeye canlılık getireceğini vurgulayarak, "Böylece bu coğrafyayı her yere kolay erişen, ulaşan coğrafya haline getireceğiz ki, bu coğrafyada cazibe merkezleriyle canlanan ticaret ve ticaretten kaynaklanan ham madde, mamul madde etraftaki coğrafya pazarlarına çok daha kolay erişebilsin." ifadesini kullandı.

Arslan ardından, aynı ilçedeki Dağpınar Belde Belediyesi'ni ziyaret etti.

ilgar-gecidi-suruculerin-kâbusu-olmaktan-cikacak-(1).jpgilgar-gecidi-suruculerin-kâbusu-olmaktan-cikacak-(2).jpgilgar-gecidi-suruculerin-kâbusu-olmaktan-cikacak-(3).jpgilgar-gecidi-suruculerin-kâbusu-olmaktan-cikacak-(4).jpgilgar-gecidi-suruculerin-kâbusu-olmaktan-cikacak-(5).jpgilgar-gecidi-suruculerin-kâbusu-olmaktan-cikacak-(6).jpgilgar-gecidi-suruculerin-kâbusu-olmaktan-cikacak-(7).jpgilgar-gecidi-suruculerin-kâbusu-olmaktan-cikacak-(8).jpgHaber okunma sayısı: 1528

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kars'ta, öldürülen 3 teröriste ait silah ve mühimmatlar ele geçirildi

Kars'ta, öldürülen 3 teröriste ait silah ve mühimmatlar ele geçirildi

İçişleri'nden 81 İl Valiliğine sokağa çıkma kısıtlaması hakkında genelge

İçişleri Bakanlığı, 23-26 Mayıs arası 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genelgeyi 81 il

İçişleri Bakanlığı Kars'ta terör örgütüne yönelik operasyonun detaylarını paylaştı:

- "Şehit Jandarma Yüzbaşı Ferhat Çiftçi'nin komuta ettiği tim, ağır coğrafi koşulların bulunduğu bölgede,

Şehit Yüzbaşı Çiftçi'nin naaşı memleketi Isparta’ya gönderildi

Kars’ın Kağızman ilçesine bağlı Çemçe-Madur bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri

Kağızman kırsalında sıcak çatışma 1 şehidimiz var,

Kağızman İlçesine bağlı Çemçe bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma

Son dakika! Kağızman kırsalında sıcak çatışma 3 terörist etkisiz hale getirildi,

Kars’ın Kağızman İlçesine bağlı Madur bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KARS - HAVA DURUMU

KARS