22 Ocak 2020 Çarşamba

admin

İstanbul - İzmir Otoyolu 2018`te bitecek

istanbul---izmir-otoyolu-2018te-bitecek

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu, Kemalpaşa-Bornova-Otogar Kavşağı kesimi, Başbakan Binali Yıldırım ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle açıldı.
09 Mart 2017 Perşembe 13:28

 İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu, Kemalpaşa-Bornova-Otogar Kavşağı kesimi, Başbakan Binali Yıldırım ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle açıldı. Başbakan Yıldırım, “Bu açtığımız yol, İstanbul - İzmir Otoyolu sadece İzmir`e yaramıyor. Manisa, Balıkesir, Bursa var, Yalova, İstanbul var, Eskişehir`i de, Kütahya`yı da, Çanakkale`yi, Aydın`ı, Denizli`yi de birbirine bağlıyor. Bu yol 2018`te bitmiş olacak” dedi. 
 

Başbakan Yıldırım, açılış töreninde yaptığı konuşmada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, özellikle vatan, millet için hayatını seve seve verenlere, şehitlere rahmet diledi. Şehit analarının ellerinden öptüğünü belirten Başbakan Yıldırım, "İzmir'in güzel insanları, 15 yıl önce Türkiye için ne hissediyorsak İzmir için de, İzmirliler için de aynı duyguları taşıyoruz. Nasıl ki, Türkiye için daha iyisini nasıl yaparsak, nasıl yapabilirsek arayışındaysak, İzmir için de aynı şekilde düşünüyoruz. Bu gayret bir meyvesini daha veriyor." ifadesini kullandı.

 

“Mesele İzmir olunca şartlar kolaylaşır” 

İzmir için önemli bir eseri hizmete açmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Yıldırım, "Bugün bereketli bir gün, bu yağmura rağmen buraya gelmiş olmanız bir şey ifade ediyor. Mesele memleket meselesi, İzmir meselesi olunca yağmur da, kar da, zor şartlar da kolay olur." diye konuştu Törende, İzmir-İstanbul otoyolunun 26 kilometrelik kısmının açılışını yaptıklarını, bu otoyolu yaparken İzmirlilere bir söz verdiğini, otoyolun hem İzmir'den hem İstanbul'dan başlayacağını söylediğini anımsatan Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:"İstanbul'dan yola çıktık, İzmir'den de yola çıktık, Balıkesir'de de bulaşacağız. Onlar konuşur AK Parti yapar. Osmangazi, dünyanın en büyük 3. köprüsü yapıldı. Şimdi Bursa'ya kadar da 85 kilometre otoyol bitti. Önümüzdeki günlerde onu da açacağız. İzmir tarafından 26 kilometre bitti, onu bugün açıyoruz. Bu açılışını yaptığımız yol 3 gidiş, 3 geliş, 2 tane tünel var. Tünellerin her birinin uzunluğu bin 671 metre." dedi.

 

AK Parti iktidarının ulaşımdaki özetini anlatmanın saatler süreceğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: "79 yıl önce Cumhuriyet kurulmuş 2002'ye gelmişiz, 79 yıl geçmiş Türkiye'de yapılan bölünmüş yol miktarı 6 bin 100 kilometre, 6 binden 25 bine çıkmışız. Sıcak asfaltlı yolların toplamı 2002'ye kadar otoyollar dahil hepsi 8 bin 500 kilometre. Peki şimdi sıcak asfalt, bölünmüş yolların toplam tutarı 21 bin 300 kilometre. İşte AK Parti farkı bu. Yol medeniyet, yol bir ülkenin atardamarıdır. İktidara geldiğimiz ilk günden bu yana AK Parti olarak yol, su, iletişim konusuna çok önem verdik."

 

İzmir-İstanbul 2 saat 50 dakika

 

Yolların insanların istikbale yolcuğu olduğunu anlatan Yıldırım, "Yollar geliştikçe, Türkiye geliştikçe ülkemizin muasır medeniyet seviyesine olan yolculuğu da emin adımlarla devam edecek. Amacımız yolları yaparken şehirleri en kısa yoldan, en güvenli şekilde birbirine bağlamak. Bu açtığımız yol, İstanbul - İzmir Otoyolu sadece İzmir'e yaramıyor. Manisa, Balıkesir, Bursa var, Yalova, İstanbul var, Eskişehir'i de, Kütahya'yı da,  Çanakkale'yi, Aydın'ı, Denizli'yi de birbirine bağlıyor. Bu yol 2018'te bitmiş olacak” diye konuştu. İstanbul-İzmir arası seyahat süresinin 2 saat 50 dakikaya ineceğini vurgulayan Yıldırım, “Eskiden İzmir çevre yolunu biz yapmadan Çiğli'den Konak'a kaç saatte geliyordunuz? Altınyol'dan 2,5 saatte gelebiliyordunuz. Şimdi çevre yolunu yaptık da yarım saat sürmüyor, geliyorsunuz. İzmir'de şehir içinde bir yerden bir yere gidinceye kadar İzmir'den İstanbul'a varacaksınız. İşte medeniyet bu, işte hizmet bu” dedi. Başbakan Yıldırım, yeni bir proje daha olduğunu anımsatarak, Kuzey otoyolunun ihalesinin yapıldığını, kazmanın vurulacağını bildirdi.

 

UDH Bakanı Arslan: “Bu yol insanımızın hayatını kolaylaştıracak”

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, selefi Başbakan Binali Yıldırım'ın bıraktığı yerden hizmetleri sürdürdüklerini belirterek, "Karayolları Genel Müdürlüğü yüklenicilerimiz, 100 bin kişilik ulaştırma ailesi olarak talimatlarınızı ve hizmetleri yerine getirmek, 2023 hedeflerine yürümek için çalışmalara devam ediyoruz. Çalışma arkadaşlarımıza, yüklenicilere müşavirlere, vatandaşlarımıza hayırlı olsun diyorum." ifadelerini kullandı.

Sadece açılışı yapılan otoyolu değil, tüm işleri bir an önce bitirmek için gece gündüz çalışacaklarına dikkati çeken Bakan Arslan, "Yolun bu kısmı bu bölgeye gelen insanımızın hayatını kolaylaştıracak. Buna kimsenin şüphesi olmasın." dedi.Haber okunma sayısı: 1163

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kars'ta Jandarma Polis Ortaklığı

Sarıkamış İlçesinde yaklaşık 20 bin kişi 105. yıl önce donarak şehit olan Mehmetçikler için ellerinde

Saygı yürüyüşü başladı

Sarıkamış Şehitlerini anmak için düzenlenen saygı yürüyüşü Kızılçubuk Zirvesi’nden başladı.

On binler Şehitler için Sarıkamış’ta bir araya geldi

Sarıkamış Şehitlerini anmak için düzenlenen saygı yürüyüşüne on binlerce katılımcı eksi 10 derece bir

Sarıkamış Şehitleri anısına meşaleli kayak ve lazer gösterisi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, JAK timlerince

Sarıkamış’ta kardan şehit askerler heykelinin açılışı yapıldı

105 yıl önce Sarıkamış Harekatı’nda şehit düşen 90 bin askerin anısına yapılan kardan şehit askerler

Doğu Ekspresi Raydan Çıktı

Ankara'da, yolcuları bıraktıktan sonra temizlik ve bakım için Marşandiz Bakım İstasyonu'na giden Turistik Doğu

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KARS - HAVA DURUMU

KARS