27 Mayıs 2020 Çarşamba

admin

Yıllardır değişmeyen elektrik hatları vatandaşı isyan ettiriyor

yillardir-degismeyen-elektrik-hatlari-vatandasi-isyan-ettiriyor

Yıllardır değişmeyen elektrik hatları vatandaşı isyan ettiriyor
08 Ekim 2015 Perşembe 13:01

 Kars’ın Arpaçay İlçesine bağlı bazı köylerde yaşanan elektrik sorunları vatandaşı yaklaşan kış ayları öncesi derin derin düşündürmeye başladı.
İlçeye bağlı Akmazdam Köyü Muhtarı Feridun Güneş, köylerine 38 senedir enerji verildiğini bu zaman zarfında değişmeyen tellerin döküldüğünü bunun da elektrik kesintilerini beraberinde getirdiğini söyledi.
Muhtar Güneş,  rüzgarlı ve yağışlı havalarda tellerin bir birine temas etmemesi için taşlı çözüm bulduklarını anlattığı elektrik sorunları için Erzurum Bölge Müdürlüğü’ne kadar gittiklerini belirtiyor. Güneş, “Ramazan ayında Erzurum Bölgeye gittim, bölgede 6-7 muhtar arkadaşla görüştük. Bize orada enerji hattımızın değişeceğini söylediler. Kars merkeze geldik bizi teknisyen arkadaşlara yönlendirdiler. Teknisyen arkadaşlar bizim raporumuzu aldı, tutanaklarını tuttular.”dedi.
DİYALİZ HASTAMIZ VAR
Yaklaşan kış aylarında elektrik sorunlarıyla nasıl yaşayacaklarını kara kara düşünen Muhtar, “Dağın başında dağları bekliyoruz. Benim bir tane diyaliz hastam var. Günlük 10 defa TEDAŞ’ı arıyorum. TEDAŞ ekibinde ki çocuklar yetişemiyor. Kazamızın 1 tane sepetli arabası var. 1 sepetli araba 52 köye nasıl yetişsin? Biz bu kurum özelleşmeden önce bundan çok iyi hizmet alıyorduk. Şimdi özelleşti hizmet gelir dedik tam zıttı oldu.” diye konuştu
BU ÇAĞDA BEN İNSANLARIN GÖZÜNDE YALANCI OLUYORUM
Sorunları için kimseye ulaşamamaktan dert yanan Muhtar Güneş, “Bu çağda ben insanların gözünde yalancı oluyorum. Komşum bana ‘yalancı muhtar’ diyor. Çünkü ilgililer beni yalancı yapıyor. Bana hat değişecek diyorlar, bende gelip söylüyorum. Dönüyorum yapmıyorlar. Biz ana hattımızın değişmesini istiyoruz. Köy içinde kırık olduğu zaman biz yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.
MUM VE TÜPLERLE IŞIĞI GÖRÜYORLAR
Elektrik kesildiğinde jeneratöre sahip kişiler olmadıklarını, ya mum ya da tüplerle ışığı görebildiklerini anlatan Muhtar Güneş, “Çocuk okuldan geldiği zaman dersi nerde çalışsın? Işıkta ışık yok, bundan yıllar önce gaz lambaları vardı, çok iyi idi. En azından gazımızı alıyorduk, ışıklarımızı yakıyorduk, çocuklarımız onun dibinde çalışıyordu” dedi.
Taşbaşı köyü sakinlerinden İlimdar Daşdemir ise zamanla oluşan arızalar ve hatların yenilenmeyip arızaların eklerle çözülmesinden köylerinde ki elektrik sorunları yaşandığını aktardı. Hafif bir rüzgar olduğu zaman tellerin bir birlerine değdiğini, doğru düzgün elektrik görmediklerini ve yetkilileri aradıklarında bile olumlu bir sonuç alamadıklarından yakınıyor
Köylerinde yaşanan son arızayı kendi imkanlarıyla giderdiklerini de ifade eden Daşdemir, “Gıdalarımızın hepsi bozuluyor. Televizyon izleme yok, ders çalışma yok, buzdolabı yanan var, makinesi yanan var. Tellerin birbirine değmesinden bunlar yaşanıyor. Dikkat edin bakın bu teller hafif bir rüzgar olduğu zaman, köylüye elektrik gelmiyor.” diye sitemde bulundu.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIHaberin etiketleri:

kars, arpaçay, hasta


Haber okunma sayısı: 2020

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kars'ta, öldürülen 3 teröriste ait silah ve mühimmatlar ele geçirildi

Kars'ta, öldürülen 3 teröriste ait silah ve mühimmatlar ele geçirildi

İçişleri'nden 81 İl Valiliğine sokağa çıkma kısıtlaması hakkında genelge

İçişleri Bakanlığı, 23-26 Mayıs arası 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genelgeyi 81 il

İçişleri Bakanlığı Kars'ta terör örgütüne yönelik operasyonun detaylarını paylaştı:

- "Şehit Jandarma Yüzbaşı Ferhat Çiftçi'nin komuta ettiği tim, ağır coğrafi koşulların bulunduğu bölgede,

Şehit Yüzbaşı Çiftçi'nin naaşı memleketi Isparta’ya gönderildi

Kars’ın Kağızman ilçesine bağlı Çemçe-Madur bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri

Kağızman kırsalında sıcak çatışma 1 şehidimiz var,

Kağızman İlçesine bağlı Çemçe bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma

Son dakika! Kağızman kırsalında sıcak çatışma 3 terörist etkisiz hale getirildi,

Kars’ın Kağızman İlçesine bağlı Madur bölgesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

KARS - HAVA DURUMU

KARS